» مقالات » نگهداری کالا

مفاهیم کنترل موجودی کالا و اهمیت آن در مدیریت کسب و کار

کنترل موجودی کالا فن نگهداری موجودی کالا در سطح مطلوب است. معمولا در سازمان‌های تولیدی، به دلیل وجود مواد اولیه و قطعات و موجودی‌های در جریان، نقش کنترل موجودی مشهودتر است. در سازمان‌هایبازرگانی و فروشگاه‌ها نیز کنترل موجودی نقش مهمی دارد. زیرا محصول ارائه شده نیازمند مدیریت است. کنترل موجودی را می‌توان چنین تعریف کرد:

اطلاعات بیشتر...

پالت چیست؟

پالت سكوي كوچك قابل انتقالي است كه براي حمل و نقل و يا ذخيره كردن مواد به كار مي رود. جعبه، كارتن، كيسه هاي مواد بي شكل، لوازم شكستني و قطعات سنگين فولادي مانند موتور اتوموبيل قابل چيدن روي پالت هستند. پالت سكوي كوچك قابل انتقالي است كه براي حمل و نقل و يا ذخيره كردن مواد به كار مي رود. جعبه، كارتن، كيسه هاي مواد بي شكل، لوازم شكستني و قطعات سنگين فولادي مانند موتور اتوموبيل قابل چيدن روي پالت هستند. پالت سكوي كوچك قابل انتقالي است كه براي حمل و نقل و يا ذخيره كردن مواد به كار مي رود. جعبه، كارتن، كيسه هاي مواد بي شكل، لوازم شكستني و قطعات سنگين فولادي مانند موتور اتوموبيل قابل چيدن روي پالت هستند.

اطلاعات بیشتر...

ايمني حمل و نقل دستي و مكانيكي بار

صدمات مربوط به كمر دومين عامل شكايت و درد و رنج كارگران در محيطهاي كاري است. هزينه هاي مستقيم مربوط به صدمات كمري فراوان است ( جداي از هزينه غرامت كاركنان و زمان از دست رفته كاري ). اكثريت قريب به اتفاق صدمات كمري قابل پيشگيري هستند. آمارها نشاني مي دهد كه بيشترين علل حوادث در محيط كار بواسطه حمل و نقل و جابجايي دستي بار رخ مي دهد. است. هزينه هاي مستقيم مربوط به صدمات كمري فراوان است ( جداي از هزينه غرامت كاركنان و زمان از دست رفته كاري ). اكثريت قريب به اتفاق صدمات كمري قابل پيشگيري هستند. آمارها نشاني مي دهد كه بيشترين علل حوادث در محيط كار بواسطه حمل و نقل و جابجايي دستي بار رخ مي دهد.

اطلاعات بیشتر...

نحوه چیدمان و نگهداري اقلام در انبار

هدف از این دستورالعمل ایجاد سیستمی است که بر اساس آن نحوه چیدمان و استقرار اقلام در انبار تشریح شود و ریسک هاي آسیب پذیري اقلام در اثر نگهداري نادرست و چیدمان نا مناسب کاهش یابد.

اطلاعات بیشتر...

ويژگي هاي انبار هاي مواد شيميايي و سموم

1.انبار مواد شيميايي به محلي اطلاق مي گردد كه انواع تركيبات شيميايي و سموم به اشكال مختلف گاز ، مايع و جامد در آن بطور وقت نگهداري مي شود و بر دو دسته انبار كوچك و انبار بزرگ مي باشد . 2.انبار كوچك به انبار هايي اطلاق مي گردد كه داراي مساحت حداكثر 100 متر مربع 1 متر نباشد بوده و عرض راهرو داخل آن كمتر از 5 3.انبار هاي بزرگ به انبارهايي اطلاق مي گردد كه داراي مساحت بيش از 100 متر مربع باشد .اين گونه انبارها چنانچه مجهز به وسايل مكانيكي يا موتوري حمل و نقل باشد ، راهروها مي بايست متناسب با عبور وسايل مذكور منظور گردد . راهروي طولي بايد تا انتهاي انبار خالي از كالا بوده و با رنگ سفيد از دو طرف خط كشي و مشخص شده باشد.

اطلاعات بیشتر...

مدیریت انبار فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای

در فروشگاه های زنجیره ای لازم است که موجودیها به طور منظم گردش داشته و همواره کالاهای تازه و فاسدنشدنی در دسترس فروش باشد، بدین روش که از اولین موجودیها، اول استفاده می شود، روش "اولین صادره از اولین وارده" یا FIFO گویند یعنی اجناسی که از تامین کنندگان وارد می گردند به ترتیب ورود مصرف گردند زیرا ورودی قدیمی تر به مرحله فساد نزدیکتر از ورودی های جدید می باشد لذا ورودی های قدیمی می بایست عرضه و بعدا ورودی های جدید جایگزین عرضه شوند. اما در برخی موارد، ‌روش اولین صادره آن معمولاً از آخرین محموله وارده که در سطح اولویت بالاتر قرار گرفته است، صورت می گیرد، ‌به روش "اولین صادره از آخرین وارده"LIFO گویند، از این روش موقعی که آخرین ورودی دارای تاریخ انقضاء زوتر نسبت به محموله های قبلی باشد، استفاده می شود، در صورتی که از لحاظ تاریخ مصرف یا ترکیب شیمیایی کالاها ماندن آنها اشکالی نباشد می توان از هر یک از دو روش مصرف انتخابی نیز بهره جست، ولی همیشه بهترین راه روش FIFO است.

اطلاعات بیشتر...

آيين نامه ي مربوط به شرايط وطرز انتخاب وحدود وظايف ومسوليتهاي امين اموال

ماده 1- امين اموال ماموري است كه از بين مستخدمين رسمي با موافقت ذي حساب ربط به موجب حمك وزارتخانه يا موسسه ي دولتي به اين سمت منصوب ومسوليت حفظ وحراست وتحويل تحول وتنظيم حساب اموال وارواقي كه در حكم وجه نقد است وهمچنين كالاهاي تحت ابواب جمعي خود را براساس مقررات اين آيين نامه وآيين نامه ي اموال دولتي وساير مقررات مربوط به عهده خواهد داشت. تبصره 1- مقررات مربوط به صاحب جمعان در قوانين عمومي مورد عمل وزارتخانه ها وموسسات دولتي در صورت عدم مغايرت با مفاد قانون محاسبات عمومي كشور باري امناي اموال نيز قابل اجرا مي باشد. تبصره 2- ماموريتي كه تحت ساير عناوين شغلي در آزمايشگاهها، كتابخانه ها، موزه ها، انبارها و ساير موارد عهده دار مسووليتهاي موضوع اين آيين نامه در حكم امين اموال خواهد بود.

اطلاعات بیشتر...

توزین چیست؟

با توجه به رشد تکنولوژی در صنعت، به منظور کاهش تلفات، جلوگيری از هدر رفت مواد، افزايش سرعت و بالا بردن کيفيت محصولات توليدی براساس فرمولاسيون دقيق، سيستم های توزين ديجيتال جايگزين سيستم های توزين مکانيکی و ديگر سيستم های اندازه گيری حجمی و زمانی شده اند. از سيستم توزين در کارخانجات توليدی مواد شيميايی و بهداشتی، بچينگ خوراک دام و طيور، بتون، آسفالت، کود، رنگ و … استفاده می شود.

اطلاعات بیشتر...

اصول انبار کردن مصالح ساختمانی

1. از انبار كردن مصالح ساختماني در نزديكي لبه گود برداري، دهانه چاه يا هر نوع پرتگاه بايد جلوگيري بعمل آيد. 2.آجر و سفال نبايد با بيش از دو متر ارتفاع انباشته شود و اطرا ف آن بايد با موانع مناسب محصور گردد. 3.از انباشتن مصالحي از قبيل شن، ماسه، خاك و غيره، در كنار تيغه ها بايد جلوگيري بعمل آيد. هم چنين در صورت انباشتن مصالح مذكور در كنار ديوارها، بايد به ترتيبي عمل شود كه فشار بيش از حد به ديوار وارد نشود. 4.انبار شن و ماسه و سنگ بايد مرتباً مورد بازديد قرار گيرد تا در اثر برداشتن ، موجبات ريزش آنها بر روي كارگران و ايجاد حادث ه فراهم نگردد. 5.كيسه هاي سيمان و گچ و غيره نبايد بيش از ده رديف روي هم چيده شوند، مگرآنكه از اطراف به وسايل مطمئن مهار گردند و در اين صورت نيز بايد در هر پنج رديف كه روي هم چيده مي شوند، يك كيسه از هر طرف عقب نشيني گردد.

اطلاعات بیشتر...
اولین  قبلی  1  2  3  4  5  6  بعدی  آخرین
مشاوره رایگان و کارشناسی تخصصی