» مقالات » نگهداری کالا » انبار

انبار

انبار

انبار

انبار یک ساختمان یا تسهیلاتی است که برای ذخیره کالاها استفاده می شود. صنایع دستی، واردکنندگان و صادرکنندگان کالاها، عمده فروشان و آداب و رسوم، کاربران انبارها هستند. انبارها معمولا در شهرها، شهرها و کارخانجات صنعتی ساخته می شوند اما ممکن است برای تسهیل در دریافت و صادرات کالاها همراه با مسیرهای اصلی، فرودگاه ها یا بنادر ایجاد شوند تا بتوان آنها را به طور مستقیم به و از انبار منتقل کرد.
 
انبارها می توانند از انواع مختلف استفاده کنند. انبار محصولات، انبار مواد خام، انبار نیمه تمام، انبار قطعات یدکی، انبار ابزار، انبار غلات و مخازن، تنها چند نوع انبار است. با توجه به انواع و اقسام مختلف انبارها، ماشین آلات، سیستم و تجهیزات، بسیاری از سخت افزارها و نرم افزارها مطابق با نوع انبارهای مورد استفاده توسعه یافته است. مهمترین دستگاه های موجود در انبار شامل انواع واگن ها، کامیون های لودر و تسمه نقاله برای حمل کالا می باشند. استفاده از تکنولوژی RFID در انبارها در برخی از صنایع مدرن معمول است. ردیابی محصولات و کنترل موجودی نیز از طریق پایگاه داده و تحت نرم افزار خاص انجام می شود.
از آنجا که انبارها هیچ ارزش افزوده ای در فرآیند کسب و کار ایجاد نمی کنند، مکان، طراحی سیستم، ورود و حرکت کالا از انبار برای عملیات انبار با حداقل هزینه و حداکثر بازده حیاتی است. در اواخر قرن بیستم، سیستم هایی مانند JIT برای کاهش موجودی و حذف ذخیره سازی مورد استفاده قرار گرفتند.
سیستم مدیریت انبار به میزان قابل توجهی بسته به نوع کاربر و جامعه استفاده می شود. در برخی از جوامع، انبارها هنوز هم به طور سنتی مدیریت می شوند، در حالی که برخی از انبارها به صورت خودکار و مکانیسمی بدون نیاز به کار و مدیریت سیستم ها برای دانلود و انتقال خودکار کالاها و لجستیک نرم افزار مدیریت می شوند. این سیستم ها معمولا در انبارهای کم دما کار می کنند و یا در مناطقی که هزینه های زمین بسیار گران است، از آنجا که امکان استفاده از ارتفاع در این سیستم ها وجود دارد.
 
منبع: www.ozhanco.com
بازگشت به لیست
مشاوره رایگان و کارشناسی تخصصی