» مقالات » نگهداری کالا » محل قرارگیری کالا در انبار

محل قرارگیری کالا در انبار

محل قرارگیری کالا در انبار

محل قرارگیری کالا در انبار

 

کالاهای مشابه در یک شرکت توانایی جایگزینی آن را داشته باشند، بنابراین انبار باید بتواند محل مناسب برای استقرار چنین اقلام را به نحوی تعیین کند که ارتباط این نوع محصول با دیگری تاسیس شده به طوری که در صورت لزوم هر یک از آنها دسترسی به محصول مورد نظر است. بنابراین، انبار باید شباهت مصرف را در نظر بگیرد و سعی کند تا اقلامی را که با همدیگر در کنار هم قرار گرفته اند یا در مجاورت نزدیک قرار می گیرند؛ این عملیات فاصله را کوتاه می کند، خستگی را کاهش می دهد، دسترسی به موقع و ارائه کالاها را آسان می کند.
از جمله عوامل موثر بر محل کالا در انبار، محل و محل ساختمان، ظرفیت مفید و مفید، حضور ستون در داخل، محل ورودی و خروجی، تهویه و نورپردازی و ظاهر، ارتفاع و ابعاد مختلف انبار و .... که بر محل کالاها تاثیر می گذارد.
یکی دیگر از عوامل تعیین محل کالا، تجهیزات و تجهیزات موثر در انبار است. این تجهیزات عبارتند از وسایل نقلیه در انبار مانند لودر، چرخ دستی، جرثقیل و سایر تجهیزات انبار، از جمله تجهیزات توزین، نردبان، مدفوع و تجهیزات مورد نیاز برای ذخیره محصولات مانند پالت، انواع ظروف، انواع قفسه ها ، و غیره.
مشخصات فیزیکی کالاها
خصوصیات فیزیکی کالاها عامل دیگری در تعیین محل قرار دادن آن در انبار است. این ویژگی ها عبارتند از وزن (وسایل سنگین و سبک)، بسته بندی مانند کیسه، کارتن، تابلو، جعبه، بشکه، قوطی، جعبه یا فله، که ابعاد و شکل آنها را تشکیل می دهد.
کیفیت کالا
کالای فاسدشدنی ، سریع الاشتعال بودن ، قابل انفجار ، سمی بودن و دیگر خصوصیات کیفی است که باعث می شود در تعیین موقعیت قرار دادن کالا تاثیر بسزایی داشته باشند. بنابراین، پس از تعیین موقعیت قرار دادن کالا در انبار ، نسبت به تعیین قفسه ، طبقه و ردیف برای استقرار کالا اقدام می شود.
 

محل انبار

امروزه کارشناسان و طراحان از تجارب و اطلاعاتی که از طراحان گذشته در طول سالها به دست آورده اند، آگاه تر شده و به سرعت که علم مدرن از نظر معماری، شهرسازی و ساخت و ساز پیشرفت کرده است، برای ایجاد مکان برای استقرار از کالاهائی که انبار آنها می گویند آنها هیچ مشکلی ندارند و انبارها را در بهترین مکان ممکن در بهترین مکان طراحی کرده اند و شروع به ساختن آن می کنند. اکنون، برای اطلاعات بیشتر در مورد شرایط محیطی آن، برخی نکات ساده اما مهم را توضیح خواهیم داد.

انبارها به طور کلی به دو گروه تقسیم می شوند:

1) انبارهای مرکزی

2) زیر انبارها

 با توجه به نوع و شرایط تولید و حجم مواد تولید شده، کارشناسان محل انبار را انتخاب می کنند، که باید تا حد امکان به محل دریافت و تحویل کالا بستگی دارد. با این روش، هزینه حمل و نقل صرفه جویی می شود و در عوض، سرعت کار افزایش می یابد و به طور قابل توجهی در سودآوری تولید تاثیر می گذارد و این به ساخت هر دو نوع انبار، هم در مرکز و هم در زیر مجموعه مربوط می شود.

پس از خرید کالا، زمان ورود کالا به انبار شرکت است. به این ترتیب، هنگامی که فروشنده کالا را ارسال می کند، فروشنده فرم (فاکتور) را که حاوی مشخصات کالا ارسال شده، تعداد و یا مقدار اقلام، قیمت واحد و قیمت کلی آن، و هنگامی که کالا به انبار منتقل می شود و تحویل آن به انبار به انبار منتقل می شود که شامل صورتحساب یا صورتحساب، فروشنده، وسیله حمل و نقل، تعداد کافی یا کمیت مورد، واحد، وزن، ارزش واحد و کل قیمت می باشد.

منبع: www.ozhanco.com
بازگشت به لیست
مشاوره رایگان و کارشناسی تخصصی