» مقالات » نگهداری کالا » انبار و انبارداری چیست؟

انبار و انبارداری چیست؟

 

انبار و انبارداری چیست؟

 

انبار و انبارداری چیست؟

امروزه دیگر انبارها موردی از محفظه نیستند، اما در مورد اطلاعات جسمی و اطلاعاتی عملکرد آن ها به اندازه کافی رضایت بخش است. به درستی طبقه بندی و تنظیم شده است. امروزه با پیشرفت علم و فناوری، تولید انبوه کالاها امکان پذیر شده است و این امر نیاز به برنامه ریزی دقیق برای استفاده به موقع و حداکثر از امکانات دارد. تقسیم جمعیت کار نیاز به استفاده از محصولات دیگران را ایجاد کرده است و همین امر باعث شده است که سازمان های عالی ظهور کنند که در این سیستم های فنی پیچیده، انبار و واسطه اجازه می دهند تا جریان کالاها را از تولید به مصرف هدایت کنند. 

انبار می تواند نقش مهمی در مواجهه با به موقع محصول، جریان عادی تولید، ثبات قیمت محصول و نگهداری داشته باشد، بنابراین نقش آن در تجارت غیرقابل انکار است. ارزش ریالی موجودی انبارداری در صنایع مختلف متفاوت است و عوامل مختلفی در ذخیره موجودی واحدهای صنعتی، تجاری از جمله روش های تولید، استفاده از ماشین آلات، نوع محصول تولیدی، بازار مصرف، انواع مواد اولیه مورد نیاز، ارز تأثیر می گذارد. نوسانات و قیمت ها. بازارهای جهانی ، وضعیت واحد صنعتی در کل صنعت دنیا و جهان است.

انبارداری اقدام به ذخیره کالاهایی است که بعداً فروخته می شود یا توزیع می شود. در حالی که یک شغل خانگی کوچک ممکن است انبار محصولات  آن در یک اتاق یدکی، زیرزمین یا گاراژ باشد، مشاغل بزرگتر معمولاً در ساختمان هایی که بطور ویژه برای انبار طراحی شده اند، دارای فضای اجاره ای هستند.

انبارداری زمانی است که کالایی را از یک تولید کننده خریداری می کنید و قبل از حمل آن ها برای تحقق، آن ها را در یک مکان دیگر ذخیره می کنید. شما می توانید این کالاها را در انبار، اتاق اضافی یا سایر امکانات ذخیره کنید. این همه بستگی به میزان سهام شما و کسب و کار شما چقدر دارد. اگر یک تجارت کوچک دارید، گزینه انبارداری شما نیازی به دسترسی حمل و نقل ندارد.

 

عناصر انبارداری

انبارداری یک سرویس اقتصادی است و شامل تهیه و نگهداری کالاها برای تحویل به موقع و یا تمدید دوره تحویل آن به گونه ای است که کالاها برای مدت زمان بیشتری در دسترس هستند. در اقتصاد هر کشوری، ذخیره سازی یک حلقه زنجیره تولید، انتقال، توزیع و مصرف و نقش اتصال و واسطه در انتقال کالا از مناطق تولیدی به بازارهای مصرفی و سپس توزیع محلی است.
درصد زیادی از سرمایه این شرکت شامل مواد خام، اجزاء، تجهیزات و کالاها می باشد. بنابراین مراقبت دقیق از آنها و ایجاد یک سیستم اطلاعات جامع برای کنترل موجودی یا تحویل به موقع سفارشات و سفارش کالا بسیار ضروری است و با بهبود انبارداری می توان از زیان ناشی از بی دقتی در حفظ کالاها و به سود سازمان اضافه کرد. در بخش های بهداشتی، پزشکی و بیمارستان، انبارها به انواع مختلف بسته به نوع کالاها، تجهیزات مورد نیاز برای واحدهای پوشیده شده، که همه از طریق سیستم انبار می روند، تقسیم می شوند.

این که آیا هدف صرفاً ذخیره سازی به علاوه تحقق سفارش است، انبارها از عناصر خاصی استفاده می کنند که به تولید کنندگان، توزیع کنندگان و خرده فروشان کمک می کند تا موجودی را رصد کنند و با خیال راحت آن را ذخیره کنند. 

 

نمای کلی عناصر اساسی شامل موارد زیر است:

 

 • سیستم های قفسه بندی و قفسه بندی که حداکثر ظرفیت ذخیره سازی و دسترسی آسان به محصول را دارند.
 • سیستم کنترل آب و هوا برای محصول ذخیره شده. این امر به ویژه برای محصولات یخ زده یا آنهایی که به یخچال نیاز دارند، از جمله برخی داروهای آزمایشگاهی یا آزمایشگاهی و سایر موارد که در معرض گرمای بیش از حد قرار می گیرند بسیار مهم است.
 • نرم افزار کنترل موجودی که به صاحب محصول که لزوماً مالک ساختمان نیست، می گوید که همه واحدهای مجزا در سیستم در همه زمان ها هستند.
 • وسایلی که می توانند محصولات را از نقطه A به نقطه B منتقل کنند، برای مثال لیفتراک ها، جک های پالت، سطل های نگهدارنده محصولات برای سفارشات و تسمه های نقاله.


لوازم حمل و نقل برای تحقق سفارش

 • افرادی که محصولات را در انبار بار می آورند و دیگران ("جمع کننده") که سفارشات را در یک مرکز توزیع واقعی پر می کنند، به علاوه افرادی که امکانات و عملیات را اداره می کنند.
 • امنیت برای محافظت از محصولات ذخیره شده.
 • دسترسی به حمل و نقل مقرون به صرفه برای وارد کردن محصولات یا جابجایی آنها در هنگام انجام سفارشات. این اغلب به معنای دسترسی آسان به خطوط بین شهری، خطوط ریلی یا فرودگاه ها است.

 

 

تجارت انبارداری

انبارداری و آنچه در کنار آن می رود بخشی از یک صنعت پیشرفته است که به عنوان مدیریت لجستیک شناخته می شود. تدارکات شامل تهیه ، مدیریت موجودی و توزیع است. این زیر چتر زنجیره تأمین قرار می گیرد، که شامل توسعه محصول، بازاریابی، فروش و سایر رشته های مرتبط با محصول نیز می شود.

 

 

عملکرد انبارداری چیست؟

کارکرد اصلی یک انبار ذخیره کالاها  قبل از انتقال آنها به مکان دیگری است. اما بعضی از کارکردهای ثانویه انبارداری وجود دارد که باعث افزایش فضای یک انبار می شود.

 

مرکز حمل و نقل

هنگامی که انبارها در یک مکان بسیار استراتژیک قرار می گیرند ، اینها می توانند به مراکز حمل و نقل تبدیل شوند که محموله ها را دریافت می کنند تا زمانی که بتوانند به سایر تجهیزات ذخیره سازی در سراسر کشور منتقل شوند.

 

خط تولید

شرکتهایی که می توانند در چندین محصول توسط تولیدکننده تحویل داده شوند ، می توانند مناطقی را در انبار خود اختصاص دهند تا بتوانند محصولاتی را برای خرده فروشان یا مشتریان جمع کنند.

 

فضای ذخیره اجاره ای

این که آیا فروش کم است، یا شما در حال حاضر دارای یک انبار هستید که برای سهام شما خیلی بزرگ باشد ، اجاره فضای موجود در انبار خود به مشاغل دیگر گزینه مناسبی برای شما در صورت داشتن فضایی است.

 

انواع انبارداری چیست؟

انبارداری در اشکال و اندازه های مختلفی از جمله موارد زیر ارائه می شود:

 

انبارهای خصوصی: متعلق به اشخاص خصوصی برای ذخیره کالاها یا تجهیزات خاص خود هستند.

انبارهای عمومی: متعلق به یک نهاد دولتی و نیمه دولتی. آنها برای ذخیره کالاها توسط شرکت های خصوصی در اجاره در دسترس هستند.

انبارهای تعاونی: متعلق به یک شرکت تعاونی است که در آن شرکت های خصوصی می توانند فضایی را برای ذخیره سازی اجاره کنند.

مراکز توزیع: مراکز توزیع کالاهای کالا را دریافت می کنند و سریع آنها را از A به B منتقل می کنند.

 انبار و انبارداری چیست؟


مزایای انبارداری چیست؟

جدا از ذخیره محصولات، انبارداری مزایای بسیاری دارد که در ابتدا آشکار نیست. این شامل:

 

دقت موجودی بهبود یافته: دانستن اینکه چه مقدار موجودی دارید و چقدر جابجا شده اید به معنای دقیق تر برنامه ریزی برای آینده است.

کاهش هزینه سربار: با بهبود عملکرد یک انبار می توانید سرمایه گذاری بیشتری در توسعه بیشتر و کاهش هزینه ها انجام دهید.

سطح بهتر کارکنان: درک اینکه چقدر شغل شما در طی یک دوره زمانی مشغول خواهد بود به شما امکان می دهد نیازهای کارمندان خود را بر این اساس برنامه ریزی کنید.

محافظت از کالاها: داشتن یک محل ذخیره سازی که متناسب با نیاز کالاهای شما باشد ، آن را برای یک تجارت مهم می کند. اگر کالاهای قابل فاسد شدن دارید که به تبرید احتیاج دارند، باید اطمینان حاصل کنید که انبار شما مطابق با این استاندارد عمل می کند.

موقعیت مکانی اصلی: هنگامی که یک انبار را نزدیک مشتری یا مرکز تولید قرار می دهید ، می توانید از حمل و نقل بهتر کالا اطمینان حاصل کنید و مدت زمان لازم برای جابجایی محصولات بین مکان ها را کاهش می دهید.

جریان برتر کالاها: با فهمیدن بهترین چیدمان انبار شما و نحوه ذخیره بهینه کالاها برای جابجایی سریع آنها ، جریان بهتری کالا از تولیدکننده تا مصرف کننده نهایی حاصل می شود.

 

 

 چه نوع دسته بندی از انبارها وجود دارد را برای درک بهتر این مقاله مطالعه نمایید.

 

 

عناصر انبارداری چیست؟

انبارداری می تواند بسیار بیشتر از ذخیره کالا باشد. این می تواند یک مرکز تحقق، یک خط مونتاژ و موارد دیگر باشد. با توجه به این نکته، چند عنصر انبارداری وجود دارد که می توانند به ذخیره سازی، حمل و نقل و محافظت از کالاها کمک کنند. این شامل:

 

 • سیستم های ذخیره سازی برای اطمینان از حداکثر ذخیره کالا و دسترسی آسان در همه زمان ها.
 • کنترل آب و هوا برای کالاهایی که نیاز به محیطهای سردتر یا گرم دارند.
 • نرم افزار مدیریت موجودی برای پیگیری موجودی و انبارهای موجودی از انبارهای شما.
 • کارکنان کافی برای نگه داشتن روند کار طبق برنامه ها.
 • تجهیزات حمل و نقل و حمل و نقل برای تحویل و حمل کالا به داخل و از انبار.
 • امنیت کافی برای نگه داشتن انبار حتی در زمان خراب شدن.


تدارکات انبار چیست؟

تدارکات انبار عبارت است از مدیریت، برنامه ریزی و سازماندهی عملیات در داخل یک انبار. این شامل مدیریت فضا، برنامه ریزی حمل و نقل و سازماندهی اطلاعات به گونه ای است که انبار به بهترین شکل ممکن فعالیت کند. تلاش برای دستیابی به لجستیک بهتر برای انبارها بسیار مهم است تا بتوانید زمان تحویل بهتری را به مشتریان ارائه دهید و در صورت امکان هزینه های خود را کاهش دهید.

 

انبار در مقابل مرکز توزیع

حتی اگر می توان از کلمات "انبارداری" و "مراکز توزیع" به طور متناوب استفاده کرد، آن ها یکسان نیستند. همه انبارها مراکز توزیع نیستند بلکه تمام مراکز توزیع انبارها هستند. انبارها به عنوان قطب ذخیره سازی محصولات عمل می کنند، در حالی که مراکز توزیع سفارشات را در همان فضای مکانی ذخیره و انجام می دهند. دانستن این تفاوت هنگام فکر کردن در مورد به روزرسانی گزینه های انبارداری مهم است.

 

منبع: www.ozhanco.com

 

مقالات مرتبط

 چه نوع دسته بندی هایی از انبار وجود دارد؟ تجهیزات انبار آشنایی با انواع انبارها و عوامل موثر در طراحی ساختمان آنها امنیت لیفتراک در انبار قفسه بندی انبار قطعات یدکی
چه نوع دسته بندی هایی از انبار وجود دارد؟تجهیزات انبار آشنایی با انواع انبارها و عوامل موثر در طراحی ساختمان آنهاامنیت لیفتراک در انبار قفسه بندی انبار قطعات یدکی

 

نویسنده: شیدا عمادی

بازگشت به لیست
مشاوره رایگان و کارشناسی تخصصی