» مقالات » ویروس کرونا-مقاله » 9 نکته روانشناسی در مقابله با ویروس کرونا

9 نکته روانشناسی در مقابله با ویروس کرونا


نکات روانشناسی در کرونا

 

نکات روانشناسی در مقابله با ویروس کرونا

 

ویروس کرونا در حال حاضر زندگی بسیاری از افراد جامعه را تحت تاثیر قرار داده است اما راه حل های مورد تاییدی برای مقابله با شیوع و گسترش آن وجود دارد که اوژن سیستم جهان در ادامه به این موارد می پردازد. زمانیکه تمام افراد اطراف شما نگران و مضطرب هستند بهترین راه حل برای سالم ماندن و کمک به آن ها این است که از خود مراقبت نماییم.

چند ماه پیش تعداد کمی از ما می توانست جهانی رو تصور کند که در آن، بیرون غذا خوردن یا در آغوش گرفتن یک دوست صمیمی یک اتفاق لاکچری از زندگی گذشتمان به حساب بیاید. تمام تغییراتی که در چند هفته اخیر مشاهده کردیم غیر قابل تصور می بود. رابین استرن روانشناس و دبیر مرکز هوش احساسی یِیل می گوید زمانی که در آن زندگی می کنیم به ندرت در حال آسیب رساندن به ماست. همگی ما به خاطر اخباری که دریافت می کنیم دلواپسیم و از رویاروی هر روزه با مخاطرات زندگی پر استرس و خسته ایم.

و این اخبار فقط  مربوط به مرگ و میر نمی شود. ما نمی توانیم خودمان را درگیر کارهای روزمره ای مثل کار کردن، به باشگاه ورزشی رفتن، دیدن دوستان برای یک فنجان قهوه و حتی پیاده روی روزانه امان کنیم که می تواند به ما کمک کند تا با شرایط کنار بیایم. این طبیعی است که ما به آرامی حساس تر، کم صبر تر و ناآرام تر می شویم. این مخاطره و عدم قطعیت دارد تمام بخش های زندگی امان را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

 

9 نکته روانشناسی در مقابله با ویروس کرونا

تعدادی راهکار مقابله سالم با ویروس کرونا وجود دارد که می توانید از آن ها برای مدیریت استرس و اضطراب در طول همه گیر شدن این جریان به کار ببندید. در اینجا آنچه متخصصان می گویند به شما کمک خواهد کرد.

 

1. از خودتان آغاز کنید

استرن می گوید، مراقبت از خود هرگز اهمیت بیشتری نداشته است اما زمانیکه تمام افراد در اطراف شما مضطرب هستند، بهترین راه برای سالم ماندن و کمک به افراد نیازمند در اطراف شما، مراقبت از خود است. خوب بخوابید، خوب بخورید و هر روز درگیر نوعی حرکت شوید. کارهایی را انجام دهید که به شما کمک می کند آرام و مقاوم باشید. این مراحل در حال حاضر در اولویت قرار دارند.

 

2. درباره اضطراب خود یا درباره افراد پیرامون خود قضاوت نکنید

به خود و دیگران مسائل را راحت بگیرید. این یک وضعیت غیرمعمول است، بنابراین به دلیل احساس اضطراب یا ناراحتی، کنترل خود را از دست ندهید. احساسات خود را تصدیق کنید و در مورد چگونگی کنار آمدن با آنها یک قدم به طور همزمان فکر کنید.

به همین ترتیب، دیگران را به خاطر اضطراب یا واکنش های آنها قضاوت نکنید. مردم قرار است طی چند ماه آینده تورنمنت های ورزشی، دانش آموختگی ها، عروسی ها و حتی مراسم تشییع جنازه را به همراه جشن های بی شماری دیگری از دست دهند. ناامیدی وجود دارد. این احساسات واقعی و مهم هستند، حتی اگر اتفاق های دیگری نیز اتفاق می افتد که ممکن است شما  آن ها را جدی تر ببینید. استرن می گوید، برای همه ما مهم است که تصویر بزرگتر را در چشم انداز خود حفظ کنیم، اما ما هنوز هم نیاز داریم که به خودمان (و اطرافیان) اجازه دهیم تا احساساتی را که داریم داشته باشیم.

 

3. در ارتباط بمانید

استرنس می افزاید: این شرایط زمانی است که ما بیش از همه به یکدیگر احتیاج داریم. و حتی اگر نمی توانیم از نظر جسمی در کنار هم باشیم، مهم است که از طریق رسانه های اجتماعی، تماس های تلفنی و کنفرانس های ویدئویی در ارتباط باشیم.

 

مقاله دستورالعمل های مراقبت خانگی در مقابله با کرونا را مطالعه نمایید.

 


4- پذیرش اجباری را تمرین کنید

تا جایی که می توانید راحت باشید چون چیز هایی که معمولا در کنترل شما هستند، دیگر در کنترلتان نیستند. استرن میگوید: در حال حاضر تنها چیز ثابت، تغییر است. تطبیق دادن کار سختی است، اما ول کردن و بیخیال شدن چیز هایی که در کنترل شما نیستند به شما کمک خواهد کرد که به چیز هایی که می توانید کنترل کنید تمرکز کنید. او پیشنهاد می کند که هم صحبتی مثبت با خودتان را آغاز کنید. به خودتان بگویید که روی چیزهایی تمرکز می کنید که می توانید کنترل کنید. مثل آشپزی، زنگ زدن به یک دوست یا شروع کردن روزتان با ورزش.

 

5- بر واقعیت ها متمرکز شوید

مهم است که درباره سیاست های جدید در حال اجرا و هرگونه دستورالعمل به روز شده ای که باید دنبال کنید آگاه باشید. اما گولد می گوید "توجه خود را بر واقعیت ها حفظ کنید بدون اینکه" چه می کنید " را اضافه کنید. او توصیه می کند اگر در چرخه ی فاجعه بار فکری قرار دارید، با استفاده از تکنیک های تنفس عمیق و ذهن آگاهی، آن را به عقب برگردانید.

 

6. از اضافه بار اطلاعات خودداری کنید

آگاه باشید، اما همه روز راجع به بیماری همه گیر ویروس کرونا نمی خواهد بدانید. چند منبع اطلاعاتی قابل اعتماد را انتخاب کنید و تصمیم بگیرید که چه زمانی می خواهید برای بررسی آن ها تنظیم کنید و آن برنامه را اجرا کنید.

به گفته استرن، مطالعه و شنیدن  اخبار مداوم بیشتر از اینكه مفید باشد باعث اضطراب شما می شود.

 

7. از آن لذت ببرید

استرن می گوید این یک وضعیت جدی است، اما برای انجام کارهایی که باعث لبخند زدن و خندیدن شما می شود می تواند زندگی روزمره را لذت بخش تر کند وقت بگذارید. شادی های ناچیز موجود در اوضاع کنونی را پیدا کنید، به عنوان مثال وقت بیشتری را به گذراندن با عزیزان، آشپزی یا تماشای فیلم های خنده دار اختصاص دهیم. او می گوید، ما در حال حاضر به آن لحظات گرم و محبت آمیز احتیاج داریم.

 

8- از آنچه دارید سپاسگزار باشید

مدتی را صرف فکر کردن در مورد چیزهایی که باعث می شوند احساس سپاسگزاری به شما دست دهد کنید. سپس قدردانی خود را به دیگران ابراز کنید. به دوستان و خانواده خود بگویید که چقدر قدردان آن ها هستید. استرن می گوید، هنگامی که آن ها در پاسخ قدردانی می کنند، پیام های قدردانی و تشکر از آنها را بپذیرید. به اشتراک گذاشتن این احساسات می تواند باعث شود ما احساس مراقبت کنیم  و باعث شویم که احساس خوبی داشته باشیم.

 

9- مواردی را که می توانید کنترل کنید

روی جوانب روزمره خود که هنوز هم می توانید دنبال کنید متمرکز شوید یا روال جدیدی را ایجاد کنید که متناسب با شرایط فعلی شما باشد. کروگلانسکی می گوید: این امر می تواند به شما در ماندن در طول روز کمک کند، همچنین به شما امکان می دهد تا به سمت اهداف بزرگتر زندگی خود قدم بردارید. به دنبال فرصت ها باشید تا بتوانید از پس کارهای دیگری که همیشه آرزو داشته اید زمان بیشتری برای آن داشته باشید برآیید.

بیاموزید! مانند یادگیری زبان، خواندن رمان یا سازماندهی مجدد کمدهای خود. کروگلانسکی می گوید، روال های جدیدی را پیدا می کنید که شما را خوشحال می کند. "از فرصت های مثبت بهره برداری کنید."

 

منبع : اخبار nbc

www.ozhanco.com

نویسنده: شیدا عمادی

بازگشت به لیست
مشاوره رایگان و کارشناسی تخصصی