» مقالات » ویروس کرونا-مقاله » دستورالعمل های مراقبت خانگی در برابر کرونا

دستورالعمل های مراقبت خانگی در برابر کرونادستورالعمل های مراقبت خانگی در برابر کرونا

 

دستورالعمل های مراقبت خانگی در برابر کرونا


در جریان شیوع بیماری کروناویروس-2019 (کووید-19) احتمال می رود بسیاری از افراد با علائمی مشابه آنفولانزا و سرماخوردگی به کووید- 19 مبتلا شده باشند. بسیاری از افراد نیازی به مراجعه به پزشک یا انجام آزمایش کووید- 19 ندارند زیرا بیماری خفیفی خواهند داشت و در خانه بهبود می یابند. با این وجود، اگر اشخاصی بیش از 65 سال سن دارند، باردار هستند یا دچار مشکلات سلامتی مانند یک بیماری مزمن یا سیستم ایمنی ضعیف هستند، باید سریعاً با پزشک خود تماس بگیرند، زیرا آنان بیشتر در خطر بیماری سخت هستند.

در این مقاله دستورالعمل های مراقبت خانگی برای افراد دچار علائم تنفسی کووید- 19 که شامل تب، سرفه و تنگی نفس می شود، ارائه شده است.

 

مراقبت خانگی

درمان مشخصی برای ویروسی که باعث کووید- 19 می شود وجود ندارد. در اینجا اقداماتی فهرست شده که می توانید با انجام آن حال خود را بهبود بخشید:

 • استراحت کردن
 • نوشیدن مایعات زیاد
 • مصرف استامینوفن Tylenol برای کاهش درد و تب
 •  توجه داشته باشید که بدون مشورت پزشک، نباید به کودکان کمتر از 2 سال داروهای سرماخوردگی بدون نسخه داده شود.
 • توجه داشته باشید چنین داروهایی این بیماری را "درمان" نمی کنند و مانع از انتشار میکروب ها توسط شما نمی شوند.

 

درخواست مراقبت های پزشکی


تماس با پزشک خود

 •  اگر شما 65 سال یا بیشتر سن دارید، باردار هستید و یا دچار مشکلات سلامتی مانند یک بیماری مزمن یا سیستم ایمنی ضعیف هستند، با پزشک خود تماس بگیرید تا او را از علائم خود مطلع کنید و چنانچه نیاز به معاینه دارید، با او مشورت کنید. با پزشک خود برنامه ای برای انجام معاینات منظم طرح کنید و با او مشورت کنید که چنانچه علائمتان بدتر شدچه کاری انجام دهید.
 •  اگر سؤالی در مورد بیماری خود دارید یا چنانچه علائمتان نگران کننده است، از بین نرفته، یا بدتر شده، با پزشک خود تماس بگیرید.

 

 

محافظت از دیگران


به منظور جلوگیری از شیوع این بیماری در خانه و جامعه خود اقدامات زیر را دنبال کنید.

 • در خانه بمانید مگر تنها برای دریافت مراقبت های پزشکی
 • به سر کار، مدرسه، یا اماکن عمومی نروید.
 •  حداقل 7 روز پس از بروز اولین علائم خود و حداقل 3 روز پس از آنکه بهبود پیدا کردید، در خانه بمانید. بهبودی بدان معنی است که 72 ساعت از قطع تب شما بدون استفاده از داروهای تب بُر سپری شده و علائم بیماری تنفسی شما مانند سرفه، تنگی نفس بهتر شده اند.
 •  اگر درحالیکه هنوز بیمار هستید باید خانه را ترک کنید، از حمل و نقل عمومی استفاده نکنید. در صورت امکان از وسیله نقلیه شخصی استفاده کنید. اگر نمی توانید خودتان رانندگی کنید، در صورت امکان بیشترین فاصله ممکن بین خود و راننده را حفظ کنید، شیشه پنجر ه ها را پایین بیاورید و ماسک یا پوشش صورت بپوشید.
 • اگر کسی را ندارید تا به شما کمک کند، در صورت امکان، به گونه ای هماهنگ کنید تا مواد غذایی و سایر کالاهای ضروری پشت درب منزل شما گذاشته شوند.

 

خود را از سایر افراد در منزل خود جدا کنید.

 •  در اتاق مشخصی بمانید و تا حد امکان از افراد دیگر در خانه تان دور باشید. بسیار حائز اهمیت است که دور از افرادی باشید که خطر ابتلای آنها به بیماری شدید بیشتر است.
 •  از یک توالت جداگانه استفاده کنید. اگر انجام این کار میسر نیست، پس از استفاده از توالت آن را تمیز کنید.
 • حداقل به فاصله 6 فوت (تقریبا 2 متر) از سایر افراد بایستید.
 •  در صورت امکان برای اطمینان از برقراری جریان هوای مناسب، در فضاهای مشترک خانه، پنجره ها را باز کنید یا از یک دستگاه تهویه هوا استفاده کنید.
 •  دیگران را به خانه خود دعوت نکنید و تعداد افراد خانه تان را محدود کنید.
 •  به حیوانات خانگی یا حیوانات دیگر دست نزنید.
 •  برای دیگران غذا تهیه یا سرو نکنید.

 

سایر علائم جدی

 • گیجی یا دشواری هنگام بلند شدن از جا
 • کبودی لب ها یا صورت
 • فشار یا درد درسینه
 • مشکل تنفسی
 
 

زمانی که کنار سایر افراد حضور دارید، ماسک یا پوشش پارچه ای صورت بپوشید.

 

 •  شما باید در زمان حضور کنار سایر افراد مانند اشتراک اتاق یا وسیله نقلیه حیوانات خانگی و پیش از ورود به بیمارستان یا مطب پزشک، ماسک بپوشید. اگر ماسک ندارید، پوشش پارچه ای صورت بپوشید - به راهنمای استفاده صحیح از آن در مقاله ی دیگر مراجعه نمایید.
 •  اگر قادر نیستید ماسک یا پوشش صورت بپوشید برای مثال، به این خاطر که باعث مشکل تنفسی می شوید، در این صورت سایر افرادی که با شما زندگی میکنند نباید با شما، در یک اتاق حضور داشته باشند. اگر آن ها باید وارد اتاقتان شوند، بایستی ماسک بپوشند. پس از ترک اتاق شما، آنها باید سریعاً دستان خود را بشویند، سپس ماسک خود را بردارند و آن را دوربیندازند، و مجدداً دستان خود را تمیز نمایند.
 • ماسک ها و پوشش های صورت را برای کودکان با احتیاط استفاده کنید. کودکان زیر 2 سال نباید پوشش های پارچه ای صورت بپوشند. آنهایی که بین 2 تا 8 سال هستند باید از آن استفاده کنند اما تحت نظارت بزرگسالان تا اطمینان حاصل شود که کودک می تواند به راحتی نفس بکشد و دچار اختنا ق یا خفگی نمی شود. کودکانی که مشکلات تنفسی دارند، نباید پوشش صورت بپوشند.

 دستورالعمل های مراقبت خانگی در برابر کرونا


سرفه ها یا عطسه های خود را بپوشانید.

هنگام سرفه یا عطسه، دهان و بینی خود را با دستمال بپوشانید. دستمال های استفاده شده را یک در سطل زباله کیسه دار بیندازید؛ سپس سریعاً دستان خود را بشویید.

 

از به اشتراک گذاشتن لوازم خانگی شخصی خودداری نمایید.

در منزل خود ظروف، لیوا ن های نوشیدنی، فنجان ها، ظروف غذاخوری، حوله ها یا ملافه را با دیگران یا حیوانات خانگی شریک نشوید. پس از استفاده آنها را کاملاً با آب و صابون بشویید.

 

در مورد اینکه چگونه محیط خانه را ضدعفونی کنیم بیشتر بدانیم.


 

مرتب دست های خود را تمیز کنید.

دستان خود را مرتباً و بطور کامل بشویید، مخصوصاً بعد از تخلیه بینی، سرفه یا عطسه؛ رفتن به توالت؛ و قبل از خوردن یا تهیه غذا، به مدت حداقل 20 ثانیه از آب و صابون استفاده نمایید.

 اگر آب و صابون در دسترس نیست، دستان خود را با ضدعفونی کننده دست که حاوی حداقل 60 % الکل می باشد تمیز کنید، همه سطح دستان خود را پوشش دهید و تا زمانی که خشک شوند، آن ها را به هم بمالید. اگر دستانتان کثیف هستند، از آب و صابون استفاده کنید.

 

همه سطوح "پر تماس" را هر روز تمیز و ضدعفونی نمایید.

سطوح پر تماس شامل پیشخوا ن، روی میز، دستگیره در، لوازم نصب شده در توالت، توالت، تلفن، کیبورد، تبلت و میزهای کنار تخت می باشد. علاوه بر آن، هر سطحی که ممکن است مایعات بدن روی آن وجود داشته باشد را تمیز و ضدعفونی نمایید. از اسپری های تمیز کننده و ضدعفونی کننده خانگی یا دستمال های مرطوب، مطابق دستورالعمل های برچسب محصول استفاده نمایید. 

 

به افرادی که با شما در تماس نزدیک هستند اطلاع دهید.

 

قرنطینه

حتماً به همه افرادی که با شما در تماس نزدیک بوده اند اطلاع دهید که آن ها باید به مدت 14 روز پس از آخرین تماس خود با شما در قرنطینه قرار گیرند. تماس های نزدیک شامل کلیه اعضای خانواده، هرگونه تماس صمیمی، و همه افرادی است که بیش از 10 دقیقه در فاصله 6 فوتی از شما قرار داشته اند، این بازه زمانی، از 48 ساعت قبل از شروع علائم شما آغاز می شود و تا پایان دوره قرنطینه آن ها ادامه دارد. همچنین، هر کسی که با مایعات بدن ویا ترشحات شما در تماس بوده اند (مانند سرفه/عطسه) شما به سمت این فرد، ظروف مشترک یا بزاق یا مراقبت از شما بدون پوشیدن تجهیزات محافظتی باید قرنطینه شود. آن ها بایستی حتی اگر حالشان مساعد است خود را قرنطینه شخصی کنند زیرا ممکن است بروز علائم بین 14 - 2 روز طول بکشد.

 

نظافت

در صورتی که پرستاران و افراد خانوار اتاق شما یا توالت را تمیز می کنند یا در تماس نزدیک با مایعات بدن، و یا ترشحات شما مانند عرق، بزاق، خلط، مخاط بینی، استفراغ، ادرار یا اسهال قرار دارند، باید از ماسک یکبار مصرف و دستکش استفاده نمایند. آن ها باید ابتدا دستکش های خود را درآورده و دور بیندازند، دستان خود را تمیز کنند، سپس ماسک خود را برداشته و آن را دور بیندازند، و مجدداً دستان خود را تمیز نمایند. 

 

منبع: Country of Los Angeles Puplic Health

www.ozhanco.com

نویسنده: شیدا عمادی

بازگشت به لیست
مشاوره رایگان و کارشناسی تخصصی