» مقالات » ویروس کرونا-مقاله » گاز ازون چیست؟

گاز ازون چیست؟


گاز ازون چیست؟

 

گاز ازون چیست؟

گاز ازون برای اولین بار در سال 1839 توسط F. Schonbein شناخته شد که متوجه یک گاز تند با بوی الکتریکی شد. بعدها، در سال 1857، ونر فون زیمنس ژنراتور ازون را طراحی کرد.

O3 ازون است، یعنی اکسیژن گازی با یک اتم اکسیژن اضافی که بطور آزاد به مولکول اکسیژن متصل است و وزن مولکولی آن 47.98 g/mol می باشد. از نظر ترمودینامیکی ، این مولکول یک ترکیب کاملاً بی ثبات است که با نیمه عمر کوتاه در شرایط خاص دما و فشار، به اکسیژن خالص تجزیه می شود.

ازون عنصر اصلی لایه ازون است که گرمای خورشید را به دام می اندازد و برای زندگی روی زمین ضروری است. برخلاف مولکول های اکسیژن قابل تنفس که از دو اتم اکسیژن تشکیل شده اند، ازون از سه اتم اکسیژن تشکیل شده است. سومین اتم اکسیژن در ازون می تواند به راحتی از مولکول ازون جدا شده و با مولکول های دیگر واکنش نشان دهد.

ازون یک ترکیب اکسید کننده قوی است که با افزودن آن به آب  و به مواد آشامیدنی، مواد آلی، آهن، منگنز و سایر مواد باعث می شود آن ها را خیلی سریع اکسید کند. علاوه بر این، یک ضد عفونی کننده بسیار مؤثر در برابر باکتری ها و ویروس ها است.

اگرچه ازون یک مولکول رادیکال نیست، اما سومین اکسیدان قوی پس از فلوئور و سولفات است. ازون یک گاز ناپایدار است که نمی تواند در آن ذخیره شود و باید یکباره استفاده شود زیرا نیمه عمر ازون 40 دقیقه در دمای 20 درجه سانتیگراد می باشد.

ازون به طور طبیعی توسط تفکیک اکسیژن مولکولی (O2) در اتم های اکسیژن فعال تولید می شود، که سپس با مولکول های اکسیژن بیشتر واکنش نشان می دهند.

گاز ازون پتانسیل اکسیداسیون بالایی دارد و به عنوان ماده ضد میکروبی در مقابل باکتری ها ، ویروس ها ، قارچ ها و تک یاخته ها استفاده می شود، قدرت ضدعفونی کنندگی گاز ازون 1.5 برابر از کلرید مؤثر است. همچنین توانایی تحریک گردش خون را دارد و سیستم ایمنی بدن را افزایش میدهد.

O نماد شیمیایی یک اتم اکسیژن است.

O2 نماد شیمیایی برای یک مولکول اکسیژن است، یعنی دو اتم اکسیژن که به طور محکم به هم وصل شده اند. این گاز است که ما و حیوانات از آن نفس می کشیم. هوایی که تنفس می کنیم از حدود 20٪ اکسیژن و حدود 79٪ نیتروژن تشکیل شده است که مابقی آن دی اکسید کربن و چندین گاز بی اثر مانند آرگون و نئون است.

گاز ازون یک گاز با رنگ مایل به آبی می باشد که بوی تیزی دارد و حتی در غلظت های پایین این بو تشخیص داده می شود. گاز ازون به سرعت با بسیاری از ترکیبات واکنش شیمیایی می دهد و زمانی که غلظت آن افزایش یابد موجب انفجار و تخلیه های الکتریکی می شود. از گاز ازون در فرآیندهای صنعتی مانند: تصفیه آب و هوا، سفید کردن منسوجات و استرلیزه کردن مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.

گاز ازون بسیار ناپایدار است و به همین دلیل عمر کوتاهی دارد. این گاز طی 30-40 دقیقه تجزیه می شود و اکسیژن را تشکیل می دهد ، یعنی گاز کاملاً ایمنی که خودمان تنفس می کنیم.

 

 مقاله چگونه ازن ویروس کرونا را از بین می برد را مطالعه نمایید.

 

مقدار ازون که به طور عادی در مرحله تصفیه به آب آشامیدنی اضافه می شود بسیار ناچیز است ، 0.5 تا 5 گرم در هر 1000 لیتر.

علاوه بر خاصیت ضد عفونی کننده بسیار خوب ، ازون همچنین بو و طعم آب آشامیدنی را بهبود می بخشد و دارای خاصیت سفید کننده در آب های است که تغییر رنگ داده اند. کلر در اشکال مختلفی که در آن به عنوان یک ماده ضد عفونی کننده به آب آشامیدنی اضافه شده است ، در موارد خاص می تواند باعث طعم و مزه و بو شود و در موارد جداگانه باعث ایجاد فرآورده های جانبی سرطان زا شود: با استفاده ازون می توان از این جنبه ها کاملاً جلوگیری کرد. .

درمان با اکسیژن/ازن سابقه طولانی در تحقیقات و کاربردهای بالینی و درمانی بر روی انسان دارد. از سال 1929، بیش از 114 بیماری برای درمان با اکسیژن/ازن ذکر شده است.

ازون باکتریها را حدود 3000 بار سریع تر از کلر از بین می برد.

ازون با تخلیه الکتریکی تولید می شود.  به عنوان مثال هنگامی که رعد و برق از طریق تشکیل جرقه  وجود دارد  یا مثلا در جوشکاری برقی تابش اشعه ماوراء بنفش قوی نیز ازون تولید می کند.

استفاده ازن در آب آشامیدنی در سوئد تا همین اواخر روال نبوده است. با این حال، در حال حاضر روند مشخصی به سمت استفاده بیشتر ازون و درک مزایای بسیاری از آن وجود دارد.

استفاده از ازون در اروپا و آمریکا بسیار گسترده تر از سوئد است. شاید به این دلیل باشد که ، در مقایسه با بخش های وسیعی از سایر نقاط جهان، سوئد چنین ذخایر بزرگی از آب خام با کیفیت خوب برای مصرف آب آشامیدنی دارد.

به لایه ازن که زمین ما را احاطه کرده است فکر کنید، که اغلب در مورد فیلتر UV محافظ در برابر پرتوهای قوی خورشید صحبت می شود. بدون این، محیطی که در آن زندگی می کنیم تهدید می شود!

این یکی از مهم ترین گازهای موجود در استراتوسفر به دلیل توانایی فیلتر کردن اشعه ماوراء بنفش است که برای حفظ تعادل بیولوژیکی در زیست کره بسیار مهم است. این لایه محافظ را می توان به عنوان آسمان رنگی آبی دید. ازن به طور طبیعی از تخلیه های الکتریکی به دنبال رعد و برق و همچنین از اشعه ماوراء بنفش ساطع شده از خورشید که نقش تخلیه الکتریکی بر اکسیژن موجود در استراتوسفر را ایفا می کند، ایجاد می شود.

 

کاربردهای گاز ازون:

  •    ضدعفونی کردن پوشاک کادر درمانی، کارگران صنایع غذایی و کارخانجات و ...
  •     ضدعفونی و گندزدایی آب آشامیدنی که جایگزین کلر می باشد.
  •    ضدعفونی کردن سبزیجات و میوه ها
  •      استفاده از ازون برای شفاف کردن رنگ آب استخر، ضدعفونی و گندزدایی
  •    ازون در دندانپزشکی برای بهبود زخم و درمان پوسیدگی ریشه ی دندان مورد استفاده قرار می گیرد.
  •     استفاده از ازون دردفع سموم از آفات کشاورزی
  •      تصفیه و ضدعفونی هوا در محیط بیمارستانی و درمانی
  •      استفاده از ازون در دامداری و پرورش ماهی
  •    ازون درمانی

 www.ozhanco.com

منابع: 

1- ResearchGate

2-NCBI

 

 

نویسنده: شیدا عمادی

بازگشت به لیست
مشاوره رایگان و کارشناسی تخصصی