» مقالات » نگهداری اسناد » نحوه آرشیو مجموعه های عکاسی

نحوه آرشیو مجموعه های عکاسی

 

 


نحوه آرشیو مجموعه های عکاسی

متاسفانه عکس ها آنطوری که می خواهیم ساخته نشده اند که برای همیشه ماندگار بمانند و طول عمر داشته باشند. زیرا عکس ها از مواد حساس، شکننده و آسیب پذیری تشکیل شده اند که ممکن است،گاهی بسیار طولانی تر از آرشیو آنچه برای آن ها در نظر گرفته شده است عمر کنند.

در این مقاله ما به بررسی عواملی که باعث از بین رفتن و نابودی عکس ها می شوند می پردازیم و همچنین مواردی را مطرح می کنیم که با استفاده از آن ها از طولانی شدن عمر عکس ها هنگام بایگانی و آرشیو آن ها اطمینان حاصل نمایید.

 

عوامل از هم پاشیدن و خراب شدن عکس ها

 • رطوبت
 • درجه حرارت
 • نور
 • مواد شیمیایی
 • آفات
 • سهل انگاری
 • عوامل جسمی
 • آتش
 • آب
 • سرقت و خرابکاری (شخصی که باید خودتان تحقیق کنید!)

 

بررسی عوامل خراب شدن عکس ها

1. رطوبت

رطوبت، میزان نم موجود در هوا است که دقیق تر با عنوان رطوبت نسبی [RH] شناخته می شود. RH مهم ترین عاملی است که باعث از بین رفتن عکس های شما می شود. تمام فرآیندی که باعث فرسوده شدن عکس های شما و غیر قابل استفاده شدن می شوند، با رطوبت به وجود می آیند. RH بالا با سرعت بالایی باعث از هم گسیختگی عکس هایتان می شود.

RH بالا همچنین می تواند باعث موارد زیر شود:

 • منجر به رشد قارچ
 • چسبندگی عکس ها
 • پیچ و تاب خوردن عکس ها

 

یک RH کم (خشک) می تواند باعث موارد زیر شود:

 • شکنندگی عکس ها
 • شکسته شدن عکس ها

 

تغییر مداوم رطوبت از رطوبت ساکن و ثابت می تواند زیان بیشتری به عکس ها برساند. زیرا تغییر مداوم رطوبت باعث می شود عکس های شما مدام در حال انبساط و انقباض باشند و تحت فشارهای زیادی قرار می گیرند.

 

 یک صفحه شیشه ای پوسته پوسته با نگاتیو بلند شده و پیچ خوردگی قابل توجه به دلیل رطوبت

 

شما باید RH را تا حد ممکن پایین نگه دارید (کمتر از 30٪ RH) و تا حد امکان پایدار باشد. می توانید به راحتی با یک رطوبت سنج میزان رطوبت را اندازه گیری نمایید و مقدار آن را ثابت نگه دارید.

 

بنابراین، در مورد جایی که عکس های خود را نگهداری یا بایگانی می کنید فکر کنید:

 • انبار خانه به طرز چشمگیری مرطوب است، بنابراین از نگهداری یا بایگانی عکس ها در انبار خودداری نمایید.
 • به همین ترتیب، یک اتاق زیر شیروانی ممکن است خیلی خشک باشد.
 • عکس های خود را از پشت بایگانی کنید.
 • آنها را بر روی دیوارهای رو به شمال سرد آویزان نکنید.
 • عکس های خود را به دور  از منابع رطوبت زا مانند آشپزخانه ها و حمام ها نمایش دهید.
 • اگر عکس های خود را در جعبه ها بایگانی کنید، عالی است، زیرا این صندوق ها از عکس های شما در برابر تغییر سطح رطوبت محافظت می کنند.

 

2. درجه حرارت

کنترل دما باعث می شود که عکس های شما دیرتر خراب شوند. هر چه گرم تر باشد، عکس های شما سریع تر خراب می شوند.

مانند RH، دمای استاتیک بهتر از درجه حرارتی است که به طور مداوم در حال تغییر است. عکس های خود را در حد ممکن در دمای پایین نگه دارید که ممکن است کمی تغییر کند.

 

شما ممکن است متوجه آن نشوید، اما درجه حرارت بالاتر چرخه عمر برخی از آفات حشره را تسریع می کند. بنابراین، هر چه گرم تر باشد، آفات حشرات بیشتری را می توانید در مجموعه عکس های خود مشاهده کنید! (برای اطلاعات بیشتر به نکته 5 مراجعه کنید)

 

3. نور

به طور کل نور به عکس های شما آسیب می رساند، اما نور با غلظت بالای نور آبی و ماوراء بنفش [UV] مانند نور روز و نور فلورسنت فیلتر نشده بیشترین آسیب را دارد.

نور باعث محو شدن می شود. نور همچنین باعث می شود کاغذها و تابلوهایی که ممکن است عکس شما روی آن چاپ شده یا سوار شده باشد، رنگ ببندد و شکننده شود.

آسیب نور تجمعی است و قابل برگشت نیست. یک راه حل ساده این است که عکس های خود را در تاریکی مانند جعبه یا کمد، بایگانی کنید. اگر آنها را در معرض نمایش هستند، سعی کنید آنها را از پنجره دور نگه دارید.

 

 

 

4. شیمیایی

این یعنی آلاینده ها. آلاینده ها می توانند گرد و غبار، پوست، مو، الیاف، دوده و گرده باشند که باعث ایجاد خاک، ساییدگی می شوند و باعث جذب آفات و باکتری ها می شوند. همچنین آلاینده ها می توانند از گازهای هوایی، رنگ ها، چسب ها و مواد خوشبو کننده هوا باشند. این گازها می توانند باعث محو شدن و تغییر رنگ عکس های شما شده و باعث شود که کاغذ و کارت شکننده شوند.

 

مواد تمیز کننده عکاسی

کنترل آلاینده ها بسیار آسان است. اطمینان حاصل کنید عکس های خود را تمیز و مرتب در مناطق امنی نگه می دارید. گرد و غبار با یک پارچه میکرو فیبر در مناطقی که عکس های شما در آن قرار دارد نیز ایده خوبی است.

سعی کنید در مناطقی که از آن ها استفاده می کنید و عکس های خود را بایگانی نکنید، از هیچ گونه ذرات معلق در هوا، رنگ ها، خوشبو کننده هوا و موارد دیگری که گازها را در هوا قرار می دهند استفاده نکنید. اگر در حال نقاشی هستید، یا فرش جدیدی در آن قرار گرفته است، عکس های خود را به یک منطقه غیرمترقبه منتقل کنید.

 

5. آفات

عکس های شما مواد غذایی برای قارچ ها و حشرات هستند. آنها در معرض خطر قارچ، حشرات، جوندگان و پرندگان قرار دارند. این آفات می توانند باعث از بین رفتن کامل تصویر، تغییر رنگ و رنگ آمیزی شوند.

بهترین توصیه برای کاهش خطر آفات تمیز کردن منظم است. اطمینان حاصل کنید که در امتداد پنجره ها و درهای اطراف آن را بررسی می کنید، زیرا در اینجا حشرات به شما دسترسی پیدا می کنند. بیشتر آلودگی های حشرات در اثر لانه های پرنده ایجاد می شوند، زیرا خانه خوبی برای آفات ایجاد می کنند، بنابراین اگر لانه دارید، این مناطق را برای حشرات بررسی کنید.

شما می توانید با استفاده از مانیتور حشرات مانیتور آلودگی آفات شوید که می تواند موضوعی را برجسته کند که شاید از آن آگاهی نداشته باشید و به شما امکان می دهد سریع تر جلوی آن را بگیرید.

 

کمد آرشیو شرکت اوژن سیستم جهان برای نگهداری و جلوگیری از آسیب دیدگی فیلم، عکس و آرشیو طراحی و تولید شده است. با استفاده از این محصول طول عمر اطلاعات و اسناد الکترونیکی بیشتر خواهد شد.

 

6. سهل انگاری

آیا عکس های شما همه در یک جعبه کفش جمع شده اند؟ آیا آنها در یک کیسه پلاستیکی در کمد نگهداری می شوند؟ این همان معنای غفلت یا سهل انگاری است.

عکس های شما ممکن است در جعبه های مقوایی قدیمی یا پاکت های کاغذی قهوه ای باشند. این جعبه ها و پاکت ها به احتمال زیاد از موادی ساخته شده اند که هرگز برای ذخیره طولانی مدت مجموعه گرانبهای شما منظور نشده اند. این جعبه ها و پاکت ها با گذشت زمان اسیدی تر می شوند و باعث خراب شدن سریع تر عکس های شما می شود.

این جعبه ها و پاکت ها نیز با گذشت زمان از هم جدا می شوند و ضایعات حاصل از آن ها روی عکس های شما می ریزد که به مرور زمان باعث سایش و خاکی شدن عکس ها می شوند.

علاوه بر این جعبه ها و پاکت هایی که هنگام استفاده بار اول به نظر با کیفیت و با دوام می رسند با افزایش سن استحکام خود را از دست می دهند.

و همچنین آخرین مورد این است که هنگام جمع آوری جعبه های سنگین و پاکت ها ممکن است کف جعبه جدا شود یا سقوط کند که آسیب های جبران ناپذیری به عکس های شما خواهد رساند.

 

همچنین مهم است که در مورد آنچه ممکن است با عکس های شما محصور شود، مانند گیره های کاغذ، نوارهای لاستیکی، نوار چسبنده و پاکت های پلاستیکی، فکر کنید. اینها ممکن است بی نظیر به نظر برسند، اما می توانند صدمات جبران ناپذیری از جمله لکه های زنگ زدگی، زردی و تغییر رنگ در عکس ها ایجاد کنند.