» مقالات » نگهداری کالا » انبار مکانیزه چیست؟

انبار مکانیزه چیست؟

انبار مکانیزه

 

انبار مکانیزه چیست؟

مکانیزه کردن انبار و اتوماسیون سازی انبار به ظاهر ایده ی خوبی می باشد که به سرعت در حال تبدیل شدن به یک امر معمول در زنجیره تأمین است. انبار مکانیزه به معنای واقعی کلمه در تمام جنبه های انبارداری از کف سازی، ساخت سوله تا قفسه بندی انبار و تجهیز آن به کار گرفته می شود تا زندگی را آسان تر کند.

 

"فن آوری که با استفاده از آن فرآیند یا رویه ای با حداقل کمک های انسانی انجام می شود را انبار مکانیزه یا اتوماسیون سازی انبار می گویند."

 

انبار مکانیزه 

انبار مکانیزه در واقعی ترین شکل آن در انبارداری و استفاده از تجهیزات تخصصی برای انجام نقش هایی است که قبلاً توسط دست انسان انجام می شد. انبار مکانیزه، نیاز به کارگر ماهر یا غیر ماهر را برای انجام کارهای تکراری از بین می برد.

به طور خلاصه، انبار مکانیزه  یا اتوماسیون سازی انبار یک عملیات انبار است که برای دستیابی به نتایج بیشتر با تلاش قابل توجهی کمتر با استفاده از یک یا چند فناوری امکان پذیر می کند. بهترین راه حل های انبار مکانیزه انبار مقیاس پذیر، ارگونومیک بوده و بازده سرمایه گذاری (ROI) را نه در سال بلکه در ماه به وجود می آورد.

انبار مکانیزه در دو بخش صورت می گیرد: انبار مکانیزه فرآیند و انبار مکانیزه فیزیکی.

 

انبار مکانیزه فرآیند

گاهی به عنوان انبار مکانیزه سیستم نامیده می شود، فرآیندهای دستی مانند جمع آوری داده های موجودی را دیجیتالی می کند و آن داده ها را در محیط نرم افزار شما مانند پایگاه داده یا سیستم برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) ادغام می کند. این نوع انبار مکانیزه در یک اکوسیستم بارکد و اسکنر بارکد بی سیم برای ورود و ردیابی داده ها اجرا می شود، که از طریق نرم افزار به یک مخزن متمرکز که در آن اطلاعات برای بازیابی آینده ذخیره می شود، ارتباط می یابد.

 

انبار مکانیزه فیزیکی

شامل اشکال مختلف انبار مکانیزه مکانیکی است، به استفاده از روبات ها و سیستم های روباتیک در انبار اشاره دارد. انبار مکانیزه فیزیکی با هزینه بیشتری برای اجرای، فقط ROI معقول را برای عملیات بزرگتر انبار و مرکز توزیع (DC) بزرگتر فراهم می کند. نمونه هایی از انبار مکانیزه فیزیکی عبارتند از فن آوری کالا به شخص (GTP) ، وسایل نقلیه هدایت خودکار بدون راننده (AGVs) و روبات های موبایل خودمختار (AMR)

هر دو نوع انبار مکانیزه، باعث بهبود در مراحل انبار می شوند تا سطحی که توسط آژانس انسانی فقط امکان پذیر نیست. آنها با انجام وظایف تکراری و وقت گیر یا دشوار، "انبار مکانیزه" می کنند، پرسنل انبار شما را آزاد می کنند تا در فعالیت های معنی دار تری که در آن نیاز به مداخله انسان است، متمرکز شوند.

با این حال، اصول اساسی انبار مکانیزه بیشتر بسته به ارائه دهنده راه حل شما، می تواند در 12-16 ماه ROI ارائه دهد. به همین دلیل است که سرمایه گذاری در نوع صحیح انبار مکانیزه برای سازمان شما می تواند تفاوت موفقیت آمیز یا عدم موفقیت را ایجاد کند.

اگر به یک راه حل با تأثیر بالا نیاز دارید و بودجه لازم را برای تحقق آن در نظر گرفته اید، ممکن است معرفی تجهیزات انبار مکانیزه مکانیکی فیزیکی یا پیشرفته در گردش کار انبار شما انتخاب مناسبی باشد. با این حال، با توجه به الزامات منحصر به فرد و نقشه های کف انبارهای انفرادی یا امکانات DC، انبار مکانیزه فیزیکی نیز می تواند در مقیاس عملکرد شما دشوار باشد.

این را برای پردازش انبار مکانیزه در قالب یک راه حل جمع آوری خودکار داده ها (ADC) یا یک سیستم مدیریت انبار (WMS) مقایسه کنید، که هر دو با استفاده از انبارهای تقریباً در هر اندازه، نوع، مکان یا صنعت قابل تنظیم هستند.

 

 
مطالعه نماییدبهترین سیستم قفسه بندی انبار صنعتی چیست؟

 

نحوه اتوماسیون سازی برای انبار مکانیزه

انبار مکانیزه  یک فرآیند به صورت سلسه مراتبی است که قبل ازانتخاب روش سیستم های AS / RS و ربات های مستقل، باید از اصول اولیه شروع کرده و سپس بر روی آن اصول پایه گذاری کنید.

 

1. با جمع آوری داده ها شروع کنید

اولین منطقه انبار شما برای انبار مکانیزه باید فرایند جمع آوری داده ها باشد.

به طور سنتی، داده ها از طریق یادداشت های دست نویس روی کاغذ یا دستیابی به کلید یا ورود مجدد داده ها جمع آوری می شوند. این داده ها سپس به صورت دیجیتالی در صفحه گسترده یا پایگاه داده (مانند پایگاه داده AS / 400) ذخیره می شوند ، یا از نظر فیزیکی در یک پوشه یا یک مکان مناسب در انبار، یا اصلاً وجود ندارند. از سال 2016 ، تقریبا 60٪ از انبارها هنوز در فرآیند کنترل موجودی خود از فرآیندهای فیزیکی استفاده می کنند.

از هر جا، با دقت داده ها را جمع آوری کنید.

هنگامی که یک کالا را کارمند انبار شما دریافت می کند، هر جعبه یا کالای موجود در پالت را بررسی می کند، قبل از اینکه در سطل ها جمع شود، انواع و اقسام SKU و مقادیر را می نویسد. هر بار که دریافت جو به صورت دستی یک شماره SKU ، کمیت یا هر نوع اطلاعات دیگر را وارد می کند، احتمال خطای انسانی مانند جابجایی دو عدد وجود دارد. این خطا سپس به عنوان داده های ناقص ضبط شده برای آن مواد، بنزین، انتقال، برداشت، بسته بندی و سپس ارسال می شود.

با انبار مکانیزه سازی فرآیند جمع آوری داده ها، امکان خطای انسانی از بین می بریم، در نتیجه احتمال اینکه محصول به درستی دریافت، ذخیره، انتقال، انتخاب، بسته بندی یا بسته بندی شده به مشتری برنگردد، کاهش می یابد. انبار مکانیزه جمع آوری داده ها شامل پیاده سازی سیستمی است که در آن اطلاعات حاصل از محموله های دریافتی از طریق اسکنر بارکد ضبط شده و از طریق نرم افزار به مخزن داده های مرکزی مانند پایگاه داده یا سیستم ERP از طریق نرم افزار انتقال می یابد. از آنجا که این فرآیند ضبط ، از ضبط دستی جلوگیری می کند، داده های ضبط شده به طور قابل توجهی دقیق تر می شوند و یا حتی تا 100٪ می توان گفت خطا کاهش یابد.

راه حل های مدرن جمع آوری خودکار داده ها با به کارگیری دستگاه های ضبط داده در قالب اسکنر بارکد وایرلس، رایانه های دستی یا رایانه های لوکس، روند ضبط را گامی فراتر می برد.

این اکوسیستم جمع آوری داده ها نه تنها خطای انسانی را از فرآیند ورود داده حذف می کند، بلکه اطلاعات دقیق و باکیفیتی را در اختیار مدیر انبار قرار می دهد که تصمیم گیری در زمان واقعی را در مورد سطح موجودی و تولید مواد یا اجزای سازنده ارائه می دهد.

 

2. کنترل موجودی خود را بدست آورید

داده های موجودی فقط به اندازه کیفیت داده های جمع آوری شده مناسب است. بنابراین اکنون که اطمینان حاصل کردید که داده های شما با حداکثر کیفیت و دقت از طریق انبار مکانیزه جمع آوری می شود، وقت آن رسیده است که این داده ها برای کنترل موجودی ها استفاده شوند.

کنترل موجودی معمولاً به شکل یک سیستم مدیریت موجودی (IMS)  به صورت خودکار می باشد. این پلتفرم نرم افزاری امکان دستیابی به دید کامل در موجودی خود را در جریان از طریق انبار شما فراهم می کند.

 

نرم افزار IMS مزایای اضافی دیگری را برای کارهای روزانه در انبار ارائه می دهد:

 • دقت موجودی بالاتر
 • موجودی کمتر را به صورت دستی قفسه بندی کنید و هزینه های سربار را کاهش دهید
 • دید موجودی برای حفظ سطح مطلوب سهام
 • انتخاب سریع تر، بسته بندی، حمل و نقل و تحقق سریع تر
 • شمارش چرخه خودکار که ساعت ها طول می کشد، نه هفته ها
 • ردیابی بخشی یا مواد غذایی برای رعایت مقررات دولت
 • به راحتی موجودی، قطعات یا مواد را صادر کنید
 • برای به دست آوردن قابلیت های اضافی، می توانید نرم افزار موجودی را نیز توسعه داده یا سفارشی کنید.
 • گرفتن و ردیابی اطلاعات سایر اعضای زنجیره تأمین ، مانند شماره تجارت جهانی کالا (GTIN) و کشور مبدا (COO).
 • اعلان حمل و نقل پیشرفته (ASN) را از یک منبع یا حمل کننده اضافه کنید تا تیم های شما مقادیر دقیقی از مواردی را که انتظار دارند بدانند.
 • محصول دریافت شده را بدون ایجاد انسداد یا انسداد ترافیکی ، ذخیره و انتقال دهید.
 • آبکاری مجوز را اضافه کنید تا "گروه بندی موجودی" برای مدیریت هوشمندانه گروه ها از اقلام به عنوان یک واحد، تسهیل در دریافت، پول و انتقال و یا ساخت فرآیند فراهم شود.
 • برای چاپ بارکد جدید یا دلخواه از دستگاههای تلفن همراه با نرم افزار لیبل بارکد ادغام شوید.
 • تحرک میدانی را برای گسترش مدیریت موجودی به خدمات میدانی برای موجودی میدانی ، موجودی محموله ، انبار از راه دور و اثبات تحویل (DSD) اضافه کنید.

 

انبار مکانیزه می تواند به شما و شرکت شما کمک کند تا رضایت مشتری را در سطحی که غیر از این طریق از طریق کار انسانی انجام می شود، افزایش دهد. انبار مکانیزه نه تنها آینده انبارداری بلکه نشان انبار مدرن، DC و عملیات تولیدی است.

 

انبار مکانیزه انبار به اشکال و اندازه های مختلفی ارائه می شود. نکته مهم انتخاب نوع انبار مکانیزه مناسب برای نیازهای فردی شرکت شماست. در حالی که لزوماً شامل انبار مکانیزه بدنی با روبات ها و تجهیزات انبار مکانیزه دستی برای انتقال مواد، مانند نقاله ها، دسته بندی ها یا تجهیزات ذخیره سازی مانند راه حل های AS / RS نیست، هر انبار می تواند چابکی عملیاتی، انعطاف پذیری و عملکرد را از برخی از مراحل بدست آورد (JIT)

 

 منبع: 

https://www.rfgen.com/blog/warehousing-101-an-introduction-to-warehouse-automation

 www.ozhanco.com 

مقالات مرتبط:

 چگونه فضای انبار را با قفسه بندی عمودی به حداکثر برسانیم؟ 3 گامی که به بهبود کارآیی انبار شما کمک می کند مدیریت و قفسه بندی انبار کوچک 5 فناوری برتر انبارداری هوشمند تدارکات و لجستیک در انبار مکانیزه
چگونه فضای انبار را با قفسه بندی عمودی به حداکثر برسانیم؟3 گامی که به بهبود کارآیی انبار شما کمک می کند مدیریت و قفسه بندی انبار کوچک  5 فناوری برتر انبارداری هوشمند تدارکات و لجستیک در انبار مکانیزه

نویسنده: شیدا عمادی

بازگشت به لیست
مشاوره رایگان و کارشناسی تخصصی