» مقالات

دستور العمل تامين سلامت كار در كارگاه هاي كوچك

در این مقاله به دستورالعمل های تامین سلامت کار در کارگاه های کوچک از لحاظ تمهیدات بهداشتی، تسهیلات بهداشتی و مراقبت های بهداشتی-درمانی در محیط کار از نظر قانون کار می پردازیم.

اطلاعات بیشتر...

تاریخچه آرشیو در جهان

یونانیان از اولین اقوامی بودند که به نگهداری اسناد و مدارک اقدام کردند. آنها اسناد و مدارک خود را در معابد، از جمله پرستشگاه "منارون " که به نام مادر خدایان است ضبط میکردند. در این گونه معبدها گزارش های مجالس، قوانین و رساله ها و سایر مدارک کشور نگهداری می شد.

اطلاعات بیشتر...

انبار مواد ناریه در معادن

جايگاه موقت مواد ناريه محلي است كه در آن حداكثر مصرف يك روز نگهداري مي‌شود. جايگاه موقت فتيله و چاشني بايد مجزا از جايگاه موقت ساير مواد ناريه بوده و فاصلة بين آنها كمتر از 15 متر نباشد.

اطلاعات بیشتر...

نحوه تبدیل اسناد و مدارک مالی به میکروفیلم

اسناد غیر قطعی اعم از جاری و سنواتی از قبیل اسناد پیش پرداخت، علی الحساب و تنخواه گردان قبل از منظور شدن به هزینه قطعی قابل میکروفیلم نمی باشند و ...

اطلاعات بیشتر...

آئين كار روش چيدن كالا در سردخانه مواد غذائي

هدف از تدوين اين آئين كار تعيين روش چيدن مواد غذائي مختلف در سالنهاي نگهداري سردخانه ( اعم از بالاي صفر و زير صفر ) مي‏باشد كه در آن از باكس پالت ( box pallet ) و ليف تراك استفاده مي‏شود .

اطلاعات بیشتر...

فهرست نویسی در کتابخانه ها

فهرست کتابخانه ليست منظمي است از کتابها و ساير مدارک اطلاعاتي کتابخانه است که اطلاعات توصيفي اعم از نام نويسنده، عنوان، ويرايش، ناشر، تاريخ انتشار و مشخصات ظاهري، موضوع و محل بايگاني مدرک مورد نظر ذکر ميشود. همانطور که تمام کتاب، بيانگر اطلاعات درون کتاب است، فهرست کتابخانه نيز منابع موجود در کتابخانه را نشان ميدهد.

اطلاعات بیشتر...

علائم استاندارد بسته بندی

به منظور آگاهی دست اندرکاران سیستم انبارداری و کلیه افرادی که به نحوی با اجناس و اقلام مختلف کار می کنند بر روی بسته بندی این اقلام از علایم استانداردی استفاده می گردد که برخی از این علائم عبارتند از:

اطلاعات بیشتر...

اصول تشکیل پرونده

پرونده عبارتست از مجموعه اسناد و مداركي كه داراي وجه اشتراك خاص بوده و اين اسناد و مدارك در يك پوشه و با رعايت اصول تشكيل پرونده، تنظيم و حفظ و نگهداري گردند. اين وجه اشتراك خاص مي‌تواند يك «موضوع» و يا يك «اسم» باشد. (تا چند دهه قبل به جاي واژه از لفظ فرنگي آن يعني «دوسيه» استفاده مي‌شده است.)

اطلاعات بیشتر...

برخی از مهمترین فواید استفاده از کدگذاری در انبارها

برخی از مهمترین فواید استفاده از کدگذاری در انبارها عبارتند از: 1. تشخیص و تفکیک آسان و سریع کالاها از همدیگر 2. صرفه جویی در زمان و هزینه های ناشی از نوشتن شرح مفصل کالاها 3. بهبود فرایند ثبت و نگهداری اطلاعات 4. تقلیل حجم اطلاعات و افزایش سرعت تبادل اطلاعات 5. فراهم آوردن امکان استفاده از سیستم های رایانه ای (کامپیوتر) در طبقه بندی و شناسایی کالاها و ...

اطلاعات بیشتر...

انواع اسناد

اهمّ اسنادى كه در حال حاضر موجودست و يا آنكه پراكنده مانده و بايد جمع‏آورى شود بر چند نوع است: ــ كتابچه هاى دستورالعمل مربوط به جمع و خرج مملكتى و ولايتى و جزء جمع آنها، ــ كتابچه هاى مالياتى مملكتى و ولايتى (بنيچه ها)، ــ كتابچه هاى احصاء نفوس، ــ اسناد ديوانى اعم از فرمان، دستخط، نشان، منشور، مثال، رقعه، حكم، ابلاغ، تلگرافات و غيره، ــ وقفنامه ها، ــ قبالجات و بنچاقهاى ملكى و اسناد شرعى معاملاتى و قباله هاى نكاح(20)، ــ اسناد و مكاتبات تجارى، اعم از دفاتر كپيه و عين مكاتبات، ــ فردهاى مالياتى و جمع و خرج و حقوق‏ها ...

اطلاعات بیشتر...

آشنایی با انواع انبارها و عوامل موثر در طراحی ساختمان آنها

انبار محلي براي نگهداري کالاها و مواد است. در صنعت براي نگهداري مواد اوليه، کالاهاي نيم ساخته، محصولات يک واحد توليدي، قطعات يدکي دستگاه ها و ماشين آلات و اجناس اسقاطي، و در تجارت به منظور نگهداري اقلام و کالاهاي خريداري شده براي و فروش از انبار استفاده مي شود

اطلاعات بیشتر...

مراكز کنونی نگهداری اسناد

اسنادى كه در حال حاضر در ايران موجود است به دو دسته تقسيم پذير می باشد. يك دسته آنهایی كه در مجموعه ‏ها و مراكز عمومى مملكت نگاه‏دارى می ‏شود و دسته ی ديگر كه نزد اشخاص است و جزو گروه و مجموعه ‏هاى خصوصى شمرده می ‏شود. نام مراكز عمومى كه اسناد قديمى در اختيار دارند (و البته اكثر آنها از اسناد دوره قاجارى است) به ترتيب اهميت بدين شرح است:

اطلاعات بیشتر...

اسناد و مدارك - Documents records

سند و مدرك دو واژه مترادف هستند كه در بسياري از حالات نوشتاري و يا گفتاري بكار برده مي‌شوند. معمولاً بهنگامي كه منظور نويسنده در يك نوشته معني و مفهوم عام باشد، هر دو بكار برده مي‌شود. مثال: اسناد و مدارك اداري نياز به نگهداري دارند. در مواقعي هم كه در گفتار و كلام معني و مفهوم عام هر دو منظور گوينده باشد، در كنار يكديگر بكار برده مي‌شوند.

اطلاعات بیشتر...

انبارگردانی و کنترل موجودی های انبار

برای کسب اطمینان از صحت عملیات انبارداری و کشف تفاوت های احتمالی بین موجودی انبار و مقادیر مندرج در کارت های انبار لازم است تا کنترل هایی بر روی موجودی ها اعمال گردد. این تفاوت ها ممکن است دارای علت های متفاوتی باشد از جمله برخی از این دلایل عبارتند از :

اطلاعات بیشتر...

نتایج حاصله از طبقه بندی اسناد

طبقه‌بندي اسناد كه يكي از وظايف مهم مديريت اسناد و مدارك است، از آغاز وروئد سند به سازمان مثل «نامه‌هاي وارده» و يا ارسال سند مثل «نامه‌هاي صادره» آغاز مي‌گردد. در اينجاست كه عمليات گردش مكاتبات درباره مكاتبات اداري كه خود شامل عمليات «دريافت» و «ثبت» و «توزيع» مكاتبات است، نوعي طبقه‌بندي در مورد اسناد تلقي مي‌گردد كه ظاهراً هنوز سند وارد مرحله بايگاني نشده است.

اطلاعات بیشتر...

اهداف و مزایای سیستم انبار

ایجاد یک سیستم صحیح انبارداری در سازمان ها موجب سودآوری شرکت ها بوده و مزایایی را برای سازمان و انبار آن ها به دنبال دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می شود.

اطلاعات بیشتر...

اصول و فنون بايگاني

بايگاني را فن طبقه‌بندي، تنظيم، حفظ و نگهداري اسناد و مدارك گويند، بنحوي كه بتوان با سرعت و سهولت و اطمينان و با درنظر گرفتن توسعه‌پذيري به سند و مدرك موردنياز دسترسي پيدا نمود. در اين تعريف جامع از فن بايگاني به اصطلاحات و مفاهیمي برخورد مي‌شود كه لازم به توضيح است.

اطلاعات بیشتر...

آشنایی با انبار و انبارداری

اگرچه مفهوم انبار برای خیلی از افراد، مفهومی بدیهی به نظر می رسد اما مفهوم این واژه در سازمانها تا حدودی متفاوت از برداشت عامیانه آن است. در برداشت عامیانه، انبار فضایی است که کالا، اجناس و سایر موجودی ها در آن نگهداری می شوند، اما آنچه از تعریف انبار، در سازمانها مدنظر قرار می گیرد عبارت است از محل و فضایی که در آن یک یا چند قلم کالا براساس یک سیستم منظم و طبقه بندی شده نگهداری می گردند.

اطلاعات بیشتر...

ارزشیابی اسناد

سنتها ودانش بشری به صورت مختلف ، نسل به نسل انتقال یافته اند و شکل مکتوب آن ، همواره دارای نقش واهمیت ویژه ای بوده و در این میان ، اسناد به عنوان معتبرترین منابع شناخت جوامع و فرهنگها ، نقش انکار ناپذیر در انتقال میراث بشری به نسلهای بعدی داشته و ازطرفی به مثابه ابزاری جهت انجام امور دولتها و همچنین وسیله اثبات حق و حقوق مردمان به شمار می رود.حفظ ونگهداری این میراث گرانبها ، همواره مورد توجه دولتها و افراد ذینفع بوده است . امروزه آرشیوها چنین مسئولیت سنگینی را بر عهده گرفته و علاوه بر آن خدمات ویژه ای را نیز ارائه می دهند .

اطلاعات بیشتر...

نگهداری و مراقبت از نقره و روکشهای فلزی

واژه نقره اغلب تداعی کننده گنج و اشیاء بسیار با ارزش است. در حقیقت اقلام ساخته شده از این فلز گرانبها بیشتر از آنچه شما تصور می کنید ، معمول هستند و بیشتر مردم شیی ساخته شده از نقره را در منازل خود دارند. یک یادگاری کوچک ، یک سکه ، یک زنجیر ساعت یا یک وسیله تزئینی یا ابزار رو میزی . نقره رنگ جذابی داشته و به جلای زیادی نیاز دارد. نقره کاری می تواند به روشهای زیادی انجام شود.

اطلاعات بیشتر...
اولین  قبلی  ...  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  بعدی  آخرین
مشاوره رایگان و کارشناسی تخصصی