» مقالات

ايمني حمل و نقل دستي و مكانيكي بار

صدمات مربوط به كمر دومين عامل شكايت و درد و رنج كارگران در محيطهاي كاري است. هزينه هاي مستقيم مربوط به صدمات كمري فراوان است ( جداي از هزينه غرامت كاركنان و زمان از دست رفته كاري ). اكثريت قريب به اتفاق صدمات كمري قابل پيشگيري هستند. آمارها نشاني مي دهد كه بيشترين علل حوادث در محيط كار بواسطه حمل و نقل و جابجايي دستي بار رخ مي دهد. است. هزينه هاي مستقيم مربوط به صدمات كمري فراوان است ( جداي از هزينه غرامت كاركنان و زمان از دست رفته كاري ). اكثريت قريب به اتفاق صدمات كمري قابل پيشگيري هستند. آمارها نشاني مي دهد كه بيشترين علل حوادث در محيط كار بواسطه حمل و نقل و جابجايي دستي بار رخ مي دهد.

اطلاعات بیشتر...

درباره پارتیشن بندی بیشتر بدانیم.

پارتیشن بندی، یکی از تجهیزاتی است که ممکن است در هر اداره یا سازمانی به چشم شما خورده باشد. از پارتیشن بندی در مکان های مختلف و به منظور کاربردهای متفاوت می توان استفاده کرد. برای اینکه بدانیم چه نوع پارتیشن بندی با چه متریالی به کار ما می آید و انتخاب درستی در خرید داشته باشیم به انواع پارتیشن بندی در ادامه می پردازیم.

اطلاعات بیشتر...

روش هاي تنظيم پرونده هاي بايگاني

نحوة چيدمان و قرار دادن پرونده ها را در قفسه هاي بايگاني تنظيم گويند. روش هاي تنظيم با توجه به عملكرد و نياز دستگاه متفاوت است و به چند نوع مختلف تقسيم مي گردد.

اطلاعات بیشتر...

اتوماسیون صنعتی

ماسعی کردیم در این نوشته اهمیت اتوماسیون صنعتی را نشان دهیم و همچنین وضعیت نگران کننده اتوماسیون در ایران را بررسی و بر ساخت روبات در ایران پافشاری خواهیم کرد. سه پارامتر در قیمت یک کالا که ازخارج خریداری و وارد می شود موثر می باشد : حمل ونقل ، گمرک و اسم و رسم شرکت. زمانی که همان کالا در داخل تولید شود هر سه پارامتر خط خورده می شود. این کاهش قیمت افزایش مصرف را در پی دارد و باعث رشد صنعت می شود

اطلاعات بیشتر...

انتخاب سیستم قفسه بندی انبار مناسب و لیفتراک

در این مقاله خواهیم گفت که سیستم قفسه بندی انبار چیست، عواملی که باید در هنگام انتخاب یک سیستم قفسه بندی مناسب در نظر گرفته شود، چه چیزهایی هستند و درباره انواع مختلف سیستم های قفسه بندی و لیفتراک بحث خواهیم کرد.

اطلاعات بیشتر...

نحوه چیدمان و نگهداري اقلام در انبار

هدف از این دستورالعمل ایجاد سیستمی است که بر اساس آن نحوه چیدمان و استقرار اقلام در انبار تشریح شود و ریسک هاي آسیب پذیري اقلام در اثر نگهداري نادرست و چیدمان نا مناسب کاهش یابد.

اطلاعات بیشتر...

ويژگي هاي انبار هاي مواد شيميايي و سموم

1.انبار مواد شيميايي به محلي اطلاق مي گردد كه انواع تركيبات شيميايي و سموم به اشكال مختلف گاز ، مايع و جامد در آن بطور وقت نگهداري مي شود و بر دو دسته انبار كوچك و انبار بزرگ مي باشد . 2.انبار كوچك به انبار هايي اطلاق مي گردد كه داراي مساحت حداكثر 100 متر مربع 1 متر نباشد بوده و عرض راهرو داخل آن كمتر از 5 3.انبار هاي بزرگ به انبارهايي اطلاق مي گردد كه داراي مساحت بيش از 100 متر مربع باشد .اين گونه انبارها چنانچه مجهز به وسايل مكانيكي يا موتوري حمل و نقل باشد ، راهروها مي بايست متناسب با عبور وسايل مذكور منظور گردد . راهروي طولي بايد تا انتهاي انبار خالي از كالا بوده و با رنگ سفيد از دو طرف خط كشي و مشخص شده باشد.

اطلاعات بیشتر...

مزایای اتوماسیون اداری

اتوماسیون اداری استفاده از سیستم های نرم افزاری است که کیفیت و دقت امور اداری را افزایش می دهد و ما می خواهیم در مقاله به مزایای اتوماسیون اداری و همچنین معایب آن بپردازیم.

اطلاعات بیشتر...

برخي از مزايا و معايب استفاده از سيستم هاي اتوماسيون اداري

مزايا : حذف کاغذ از چرخه مکاتبات اداری صرفه جويي زمان درانجام چرخه هاو تعاملات اداري و دريافت سريع پاسخ ها و ارجاعات پاسخگويی سريع و به موقع به مراجعان ثبت و نگهداری بهينه اطلاعات جستجوی آسان در اطلاعات ذخيره شده اعمال کنترل مناسب برکارکارکنان بهبود ارتباط درون سازمانی به حداقل رسيدن توقف، اشتباه، تكرار و بيهوده كاري حفظ اسناد در عين دسترسي آسان به آنها ذخيره متمركزالكترونيكي با فضاي كمتر و امنيت اطلاعات بالاتر سهولت و سرعت در گردش عمليات معايب : با عرضه سيستم هاي اتوماسيون اداري، براثر تحولي كه درسيستم اداري هرسازم ان ايجاد مي شود، معمولا با برخي مشكلات نيز روبر هستيم . از جمله آن ها عبارتند از: ناآشنايي محيط هاي نرم افزاري براي برخي ازكاربران و راحتي و ملموس بودن استفاده از كاغذ بصورت سنتي نياز به درج هاي ازآگاهي فني درميان كاربران سيستم زيادشدن تعاملات درون سازماني و نياز به فرهنگ سازي مناسب و ارتقاء سطح اگاهي كاركنان پيچيده تر شدن مشكلات بعلت استفاده از ابزارمدر نتر نياز به بسترسخت افزاري و شبكه مناسب و كارا و نياز به پشتيباني به موقع و مداوم نياز به صرف هزينه (سخت افزار، نرم افزارو پشتيباني بي وقفه)

اطلاعات بیشتر...

مفهوم كدينگ يا كدگذاري نامه ها (پيش كد) در روش سنتي (دستي)

معني و مفهوم واقعي كدگذاري در درجه اول به منظور شناسايي و تشخيص سريع واحدهاي اقدام كننده نامه است . همچنين به منظور سرعت بخشيدن در امور ارجاع نامه هاي وارده به واحدهاي اقدام كننده نيز ، كدگذ اري مي تواند جوابگوي مناسبي باشد. هر سازمان معمولا براي كد گذاري انواع نام ههاي خود از يك روش كدگذاري كه غالبا بيانگر معنا و مفهوم خاصي است استفاده م يكنند. حتي در بعضي مواقع ، سازما نها براساس سليقه شخصي خود و بدون هدف و منظوري خاص، يك روش كدگذاري مشخص م يكردند . در اغلب موارد عبارت پيش كد نيز جايگزين عبارت كدينگ يا كدگذاري مي شود .به طور معمول براي كدگذاري از روشهاي متداولي استفاده میشود.

اطلاعات بیشتر...

گردش اسناد و مکاتبات اداری

نوشته‏ های اداری ابزار انتقال اطلاعات از انجام وظایف و مسوولیت های اداری در جهت رسیدن به اهداف سازمان است. نوشته ‏های اداری دارای ارزش و اعتبار خاص می ‏باشد و بسیاری از آنها به عنوان اسناد با ارزش ارزیابی می ‏شوند. نوشته‏ های اداری سهم بزرگی در رسیدن سازمان به اهداف و انجام مسوولیت های اداری دارد گردش صحیح این مکاتبات و رعایت اصول مدیریت اسناد و عمل به آنها باعث پیشبرد بهتر امور و بهره ‏وری بیشتر در سازمان می ‏شود. در هر سازمان دو نهاد دبیرخانه و بایگانی در ایجاد ارتباط بین اسناد و مخاطبان اسناد و اجرایی کردن مدیریت آن سهم و جایگاه خاصی دارد.

اطلاعات بیشتر...

مدیریت انبار فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای

در فروشگاه های زنجیره ای لازم است که موجودیها به طور منظم گردش داشته و همواره کالاهای تازه و فاسدنشدنی در دسترس فروش باشد، بدین روش که از اولین موجودیها، اول استفاده می شود، روش "اولین صادره از اولین وارده" یا FIFO گویند یعنی اجناسی که از تامین کنندگان وارد می گردند به ترتیب ورود مصرف گردند زیرا ورودی قدیمی تر به مرحله فساد نزدیکتر از ورودی های جدید می باشد لذا ورودی های قدیمی می بایست عرضه و بعدا ورودی های جدید جایگزین عرضه شوند. اما در برخی موارد، ‌روش اولین صادره آن معمولاً از آخرین محموله وارده که در سطح اولویت بالاتر قرار گرفته است، صورت می گیرد، ‌به روش "اولین صادره از آخرین وارده"LIFO گویند، از این روش موقعی که آخرین ورودی دارای تاریخ انقضاء زوتر نسبت به محموله های قبلی باشد، استفاده می شود، در صورتی که از لحاظ تاریخ مصرف یا ترکیب شیمیایی کالاها ماندن آنها اشکالی نباشد می توان از هر یک از دو روش مصرف انتخابی نیز بهره جست، ولی همیشه بهترین راه روش FIFO است.

اطلاعات بیشتر...

بایگانی راکد چیست؟

سوابق، در پي انجام وظايف هر سازمان ايجاد و يا دريافت مي شوند و در زماني كه عملي پايان نيافته ، سوابق مربوط به آن ،جاري و پس از اتمام مراحل كار ، غيرجاري يا راكد تلقي مي شوند. در واقع ، به علت عدم استفادة روزانه ، بايد تحت شرايط خاصي براي مدت معيني در سازمان ايجاد كننده به عنوان بايگاني نيمه جاري يا نيمه راكد نگهداري شوند. نگهداري اين گونه سوابق ، موجب هزينة زياد مي گردد. لذا مديريت امور اسناد غير جاري ، امروزه بيش از پيش مورد توجه مسئولان اداري بويژه سازمان هاي بزرگ مي باشد. هدف از برنامة امور اسناد غيرجاري ضمن تقليل و صرفه جوئي قابل توجه درجا، نيروي انساني و وقت بررسي و عمل تصفيه و تفكيك سوابق باارزش از بی ارزش مي باشد.

اطلاعات بیشتر...

کابینت های انبار موزه ای

کابینت انبار موزه ای استاندارد، عریض، صندوقی، کابینت های مخصوص نگهداری حشرات، نقشه و کابینت های مخصوص نگهداری گیاهان خشک شده در موزه ها موضوع مورد بحث ما در این مقاله می باشند.

اطلاعات بیشتر...

توزین چیست؟

با توجه به رشد تکنولوژی در صنعت، به منظور کاهش تلفات، جلوگيری از هدر رفت مواد، افزايش سرعت و بالا بردن کيفيت محصولات توليدی براساس فرمولاسيون دقيق، سيستم های توزين ديجيتال جايگزين سيستم های توزين مکانيکی و ديگر سيستم های اندازه گيری حجمی و زمانی شده اند. از سيستم توزين در کارخانجات توليدی مواد شيميايی و بهداشتی، بچينگ خوراک دام و طيور، بتون، آسفالت، کود، رنگ و … استفاده می شود.

اطلاعات بیشتر...

اصول انبار کردن مصالح ساختمانی

1. از انبار كردن مصالح ساختماني در نزديكي لبه گود برداري، دهانه چاه يا هر نوع پرتگاه بايد جلوگيري بعمل آيد. 2.آجر و سفال نبايد با بيش از دو متر ارتفاع انباشته شود و اطرا ف آن بايد با موانع مناسب محصور گردد. 3.از انباشتن مصالحي از قبيل شن، ماسه، خاك و غيره، در كنار تيغه ها بايد جلوگيري بعمل آيد. هم چنين در صورت انباشتن مصالح مذكور در كنار ديوارها، بايد به ترتيبي عمل شود كه فشار بيش از حد به ديوار وارد نشود. 4.انبار شن و ماسه و سنگ بايد مرتباً مورد بازديد قرار گيرد تا در اثر برداشتن ، موجبات ريزش آنها بر روي كارگران و ايجاد حادث ه فراهم نگردد. 5.كيسه هاي سيمان و گچ و غيره نبايد بيش از ده رديف روي هم چيده شوند، مگرآنكه از اطراف به وسايل مطمئن مهار گردند و در اين صورت نيز بايد در هر پنج رديف كه روي هم چيده مي شوند، يك كيسه از هر طرف عقب نشيني گردد.

اطلاعات بیشتر...

روشهاي دريافت و نگهداري و مراجعه وامحاء

در بسياري از مراكز بايگاني راكد ، سوابق به صورت امانت به سازمان توليد كننده يا صاحب آن ارسال م يگردد. در صورت عاريت ، سازمان مي تواند تا رفع نياز آنها را نزد خود نگه دارد. گاهي پرونده ها به لحاظ نياز مبرم ، به سازمان اصلي خود عودت داده مي شوند.

اطلاعات بیشتر...
اولین  قبلی  ...  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  بعدی  آخرین
مشاوره رایگان و کارشناسی تخصصی