» مقالات

نگهداری کتابخانه

اغلب واژه های حفاظت و حفاظت به جای آن استفاده می شود و به نظر می رسد تمایز واضح بین این دو واژه وجود ندارد. اصطلاح نگهداری یک اصطلاح خاص و عینی است، در حالی که اصطلاح حفاظت معنای وسیع تر دارد که شامل شرایط حفاظت، نگهداری و تعمیر است. حفاظت از مواد کتابخانه بخشی از موضوع وسیع تر به نام حفاظت از اموال فرهنگی یا حفاظت از میراث فرهنگی است.

اطلاعات بیشتر...

مراکز آرشیو در ایران

مراکز آرشیو در ایران عبارتند از: وزارت امور خارجه وزارت امور خارجه، خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، مرکز اسناد و مدارک جمهوری اسلامی ایران، سازمان اسناد ملی ایران،موسسه تحقیقات و مطالعات فرهنگی و آرشیو سازمان میراث فرهنگی می باشند.

اطلاعات بیشتر...

مهمترین آرشیوهای دنیا

برخي آرشيوهاي مهم كشورهاي مختلف عبارتند از: بایگانی فرانسوی، انگلیسی و آمریکایی.

اطلاعات بیشتر...

اصول آرشیو

مواد آرشیو به موادی گفته می شود که در توصیف کتاب ها و جزوه ها متناسب نیستند و استفاده از برخی از آنها نیازمند تجهیزات خاص مانند مواد بصری و شنوایی و مواد ارزش تاریخی است. برخی از مواد آرشیو شامل: استاندارد، اسلاید، اطلس، تصاویر پس زمینه، بروشورها، پوستر، تقویم، تمبر، صفحه، یادداشت، طراحی، عکس، گزارش، فیلم، میکرو قالب، نقشه، نوار، صفحه فشرده، فرمان، نامه، مهر،اجاره نامه.

اطلاعات بیشتر...

آرشیو چیست؟

آرشیو از کلمه یونانی به معنای یک دفتر یا دفتر اداری مشتق شده است و به زبان فارسی به معنی بایگانی یا مکان نگهداری اسناد، مقالات، تصاویر، فایل ها، صفحات موسیقی و غیره است. فلش شامل آرشیو یا بایگانی، پوشه ها و عوامل نگهداری می شود.

اطلاعات بیشتر...

نگهداری اسناد در ایران

نگهداری اسناد در ایران به مدت طولانی متداول بوده است، همانطور که در برخی از موارد تورات از وجود خزانه پادشاه ایران، که در آن اسناد نگهداری می شود، ذکر شده است. در کتاب عزرا، از زبان یهودیان، به داریوش گفته می شود: "اگر پادشاه به پادشاهی بابل خوشحال باشد، یا این که یا نه، فرمان پادشاه کورش صادر شد ..." و همچنین در همان کتاب می نویسد: "سپس پادشاه داریوش دستور داد تا کتابخانه بابل را پیدا کند، جایی که گنجینه ها در آن منطقه بود، در کاخ امام، در استان مادی، یک اسکرول پیدا شد و یک یادداشت در بر روی این موضوع نوشته شده است. "

اطلاعات بیشتر...

تاریخچه آرشیو

"مدیریت اسناد" یک روند طولانی و بلند است. وظیفه مدیریت اسناد قرن هاست. از دوره ای که انسان ها توانایی نوشتن و حفظ اطلاعات در تعاملات خود را دارند، می توان گفت که مدیریت اسناد و آرشیو اسناد جایگاه خود را در میان زندگی انسانی پیدا می کند.

اطلاعات بیشتر...

محل مناسب بايگاني

اتاق آرشیو مهمترین بخش ساختمان اختصاص داده شده برای نگهداری سوابق است. با توجه به وزن سنگین فایل ها، مناسب ترین مکان برای استقرار آرشیو ها، طبقه پایین ساختمان است.

اطلاعات بیشتر...

حفاظت و نگهداری از اسناد

عوامل مختلف مانند خشکی و رطوبت و درجه حرارت بالا، هوا، حشرات و جوندگان آلوده، بلایای طبیعی، انواع قارچ ها و نادیده گرفتن کارکنان بایگانی باعث تخریب و استفاده غیرمستقیم اسناد در آرشیو ها و آرشیوها می شود.

اطلاعات بیشتر...

ارزشیابی اسناد

اسناد و مدارکی که توسط سازمان های دولتی در اجرای وظایف آن ها ایجاد شده یا دریافت می شوند، به یک اندازه ارزشمند نیستند. دلیل دوام یک سند، وجود یا عدم وجود یکی از ارزش های سیاسی، فرهنگی، اداری، حقوقی، اجتماعی، تاریخی، علمی و فنی است.

اطلاعات بیشتر...

اسناد دیجیتالی جایگزین اسناد کاغذی

اسناد کاغذی، اسناد آرشیو، مدیریت اسناد دیجیتال و سیستم بایگانی، تبدیل اسناد کاغذی به دیجیتال اگر هیچ یک از ما به مسائل مربوط به حفاظت از محیط زیست علاقه مند نباشند، زندگی بی کاغذ بدون هیچگونه مزایایی برای ما و محیط اطراف ما دارد. حداقل می توانید هزینه خرید کاغذ را کاهش دهید.

اطلاعات بیشتر...

کتابخانه دیجیتالی

عدم داشتن یک تصویر واضح از مفهوم کتابخانه دیجیتال باعث ارتباط علمی محققان از زمینه های مختلف (مانند کتابداری و اطلاع رسانی، علم کامپیوتر، فناوری اطلاعات، و غیره) برای رسیدگی به جنبه های مختلف این پدیده و روند تحقیق و توسعه در این زمینه، بحران خواهد بود.

اطلاعات بیشتر...

نگهداری از اسناد

هر فایل مجموعه ای از اسناد همان نوع یا اسناد مبادله شده یا معاملات است که در اشکال مختلف و معمولا با استفاده از کلیپ های کاغذی در یک پوشه مرتب شده اند.

اطلاعات بیشتر...

انبار

انبار یک ساختمان یا تسهیلاتی است که برای ذخیره کالاها استفاده می شود. صنایع دستی، واردکنندگان و صادرکنندگان کالاها، عمده فروشان و آداب و رسوم، کاربران انبارها هستند. انبارها معمولا در شهرها، شهرها و کارخانجات صنعتی ساخته می شوند اما ممکن است برای تسهیل در دریافت و صادرات کالاها همراه با مسیرهای اصلی، فرودگاه ها یا بنادر ایجاد شوند تا بتوان آنها را به طور مستقیم به و از انبار منتقل کرد.

اطلاعات بیشتر...

آرشیو

آرشیو اسناد و مدارک توسط سازمان های خصوصی، سازمان های دولتی، خانواده ها و افراد برای فعالیت های تجاری یا شخصی خود در همه زمان ها انجام می شود. آرشیو بخشی از اسناد است که به دلیل ارزش تاریخی آنها استفاده روزمره ندارند.

اطلاعات بیشتر...

سازماندهی اسناد

در یک آرشیو قابل دسترسی و قابل استفاده با توجه به ساختار کتابی است که می تواند با گذشت زمان با آرشیوگرایان رشد کند. نوع و اندازه اسناد از سازمان به سازمان متفاوت است، بنابراین مطمئن شوید که برچسب های صحیح را به فایل های سند خود اضافه کنید و به طور مداوم بررسی کنید که آیا شما نیاز دارید به سادگی به سند خود دسترسی پیدا کنید و مدارک خود را سازماندهی کنید.

اطلاعات بیشتر...

اسناد الکترونیکی

اسناد الکترونیکی برای ذخیره و استفاده از دانش منبع باز در سازمانها می توان اولین گام مدیریت دانش در سازمان ها بود. یک سیستم بایگانی الکترونیکی ترکیبی از فن آوری های مختلف است که ترکیب های مختلف این فن آوری می توانند به ایجاد یک سیستم مدیریت اطلاعات متصل شوند. با ترکیب برنامه های کاربردی مختلف نرم افزار با هم و با ارائه رابط مشترک آنها را از طریق دسکتاپ، شما می توانید یک راه حل عالی برای مدیریت اسناد سازمان، به عبارت دیگر، آرشیو الکترونیکی از اسناد ارائه شده است.

اطلاعات بیشتر...

آلودگی اطلاعات

ترکیب نادرست اطلاعات و به عبارت دیگر تبدیل کیفیت یا دقت محتوای اطلاعات توسط ورود عناصر دیگر اشاره دارد. در حوزه های مختلف، تفسیر های خاص آلودگی اطلاعات می تواند از نگرش هر منطقه نسبت به این موضوع حاصل شود. برای مثال، از نظر نماینده و کاربر، "خطاهای دروغین داده ها و بازیابی اطلاعات ناخواسته،" از نظر کارشناس اطلاعات، "اطلاعات غیر مرتبط یا عدم بارگذاری اطلاعات" و از دیدگاه متخصص ارتباطات "اختلال یا سر و صدا" نوعی آلودگی اطلاعاتی است.

اطلاعات بیشتر...

سند چیست؟

تمام اسناد، خبرنامه ها، دفاتر، پرونده ها، عکس ها، نقشه ها، کلیشه ها، نمودارها، فیلم ها، ضبط نوار و سایر اسناد ارائه شده توسط دولت می باشد.

اطلاعات بیشتر...

آرشیو در آینده

رأی قطعی در ارزیابی اسناد تولید شده توسط یک واحد اداری تنها با بایگانی می باشد و به منظور شناسایی و استخراج مواد آرشیو، لازم است به طور کامل و کاملا درک فلسفه وجودی و هدف یا هدف آن دستگاه او باید بداند که دستگاهها و سازمانها مسائلی دارند که موضوعات و جریانهای کاری و قوانین را تنظیم و طراحی می کنند و اسناد و اسناد شواهد مستقیم این جریان کار است. او باید بتواند رابطه بین محصول و محصول هر دستگاه (یا سازمان) را با اهداف این دستگاه (یا سازمان) پیدا کند تا بتواند مشخص کند که چه چیزی مهم است و مهم نیست که بایگانی چیست.

اطلاعات بیشتر...
اولین  قبلی  ...  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  بعدی  آخرین
مشاوره رایگان و کارشناسی تخصصی