» منوی هدر » مقالات » نگهداری اسناد

حفاظت و نگهداری از اسناد

عوامل مختلف مانند خشکی و رطوبت و درجه حرارت بالا، هوا، حشرات و جوندگان آلوده، بلایای طبیعی، انواع قارچ ها و نادیده گرفتن کارکنان بایگانی باعث تخریب و استفاده غیرمستقیم اسناد در آرشیو ها و آرشیوها می شود.

اطلاعات بیشتر...

ارزشیابی اسناد

اسناد و مدارکی که توسط سازمان های دولتی در اجرای وظایف آن ها ایجاد شده یا دریافت می شوند، به یک اندازه ارزشمند نیستند. دلیل دوام یک سند، وجود یا عدم وجود یکی از ارزش های سیاسی، فرهنگی، اداری، حقوقی، اجتماعی، تاریخی، علمی و فنی است.

اطلاعات بیشتر...

اسناد دیجیتالی جایگزین اسناد کاغذی

اسناد کاغذی، اسناد آرشیو، مدیریت اسناد دیجیتال و سیستم بایگانی، تبدیل اسناد کاغذی به دیجیتال اگر هیچ یک از ما به مسائل مربوط به حفاظت از محیط زیست علاقه مند نباشند، زندگی بی کاغذ بدون هیچگونه مزایایی برای ما و محیط اطراف ما دارد. حداقل می توانید هزینه خرید کاغذ را کاهش دهید.

اطلاعات بیشتر...

کتابخانه دیجیتالی

عدم داشتن یک تصویر واضح از مفهوم کتابخانه دیجیتال باعث ارتباط علمی محققان از زمینه های مختلف (مانند کتابداری و اطلاع رسانی، علم کامپیوتر، فناوری اطلاعات، و غیره) برای رسیدگی به جنبه های مختلف این پدیده و روند تحقیق و توسعه در این زمینه، بحران خواهد بود.

اطلاعات بیشتر...

نگهداری از اسناد

هر فایل مجموعه ای از اسناد همان نوع یا اسناد مبادله شده یا معاملات است که در اشکال مختلف و معمولا با استفاده از کلیپ های کاغذی در یک پوشه مرتب شده اند.

اطلاعات بیشتر...

آرشیو

آرشیو اسناد و مدارک توسط سازمان های خصوصی، سازمان های دولتی، خانواده ها و افراد برای فعالیت های تجاری یا شخصی خود در همه زمان ها انجام می شود. آرشیو بخشی از اسناد است که به دلیل ارزش تاریخی آنها استفاده روزمره ندارند.

اطلاعات بیشتر...

سازماندهی اسناد

در یک آرشیو قابل دسترسی و قابل استفاده با توجه به ساختار کتابی است که می تواند با گذشت زمان با آرشیوگرایان رشد کند. نوع و اندازه اسناد از سازمان به سازمان متفاوت است، بنابراین مطمئن شوید که برچسب های صحیح را به فایل های سند خود اضافه کنید و به طور مداوم بررسی کنید که آیا شما نیاز دارید به سادگی به سند خود دسترسی پیدا کنید و مدارک خود را سازماندهی کنید.

اطلاعات بیشتر...

اسناد الکترونیکی

اسناد الکترونیکی برای ذخیره و استفاده از دانش منبع باز در سازمانها می توان اولین گام مدیریت دانش در سازمان ها بود. یک سیستم بایگانی الکترونیکی ترکیبی از فن آوری های مختلف است که ترکیب های مختلف این فن آوری می توانند به ایجاد یک سیستم مدیریت اطلاعات متصل شوند. با ترکیب برنامه های کاربردی مختلف نرم افزار با هم و با ارائه رابط مشترک آنها را از طریق دسکتاپ، شما می توانید یک راه حل عالی برای مدیریت اسناد سازمان، به عبارت دیگر، آرشیو الکترونیکی از اسناد ارائه شده است.

اطلاعات بیشتر...

آلودگی اطلاعات

ترکیب نادرست اطلاعات و به عبارت دیگر تبدیل کیفیت یا دقت محتوای اطلاعات توسط ورود عناصر دیگر اشاره دارد. در حوزه های مختلف، تفسیر های خاص آلودگی اطلاعات می تواند از نگرش هر منطقه نسبت به این موضوع حاصل شود. برای مثال، از نظر نماینده و کاربر، "خطاهای دروغین داده ها و بازیابی اطلاعات ناخواسته،" از نظر کارشناس اطلاعات، "اطلاعات غیر مرتبط یا عدم بارگذاری اطلاعات" و از دیدگاه متخصص ارتباطات "اختلال یا سر و صدا" نوعی آلودگی اطلاعاتی است.

اطلاعات بیشتر...

سند چیست؟

تمام اسناد، خبرنامه ها، دفاتر، پرونده ها، عکس ها، نقشه ها، کلیشه ها، نمودارها، فیلم ها، ضبط نوار و سایر اسناد ارائه شده توسط دولت می باشد.

اطلاعات بیشتر...

آرشیو در آینده

رأی قطعی در ارزیابی اسناد تولید شده توسط یک واحد اداری تنها با بایگانی می باشد و به منظور شناسایی و استخراج مواد آرشیو، لازم است به طور کامل و کاملا درک فلسفه وجودی و هدف یا هدف آن دستگاه او باید بداند که دستگاهها و سازمانها مسائلی دارند که موضوعات و جریانهای کاری و قوانین را تنظیم و طراحی می کنند و اسناد و اسناد شواهد مستقیم این جریان کار است. او باید بتواند رابطه بین محصول و محصول هر دستگاه (یا سازمان) را با اهداف این دستگاه (یا سازمان) پیدا کند تا بتواند مشخص کند که چه چیزی مهم است و مهم نیست که بایگانی چیست.

اطلاعات بیشتر...

نگهداری از آرشیو ومقابله آن با آلودگي هوا

در سال های اخير، افزايش روزافزون اسناد كاغذي و غيركاغذي لزوم نگهداري اسناد آرشيوي به‌منظور نگهداري، ساماندهي، پردازش، و نهايتآ اطلاع‌رساني شايسته به پژوهشگران، ضرورت احداث ساختمان‌هاي هدف‌دار را براي نيل به اين مقصود ضروري كرده است. مي‌توان گفت به ساختمان‌هايي كه منحصرآ براي گردآوري، حفاظت، و اشاعه اطلاعات اسنادي طراحي و تجهيز شده باشند و انطباق دقيق، علمي، فني، و هوشمندانه‌اي با اهداف و وظايف آرشيوها داشته باشند، ساختمان آرشيو گفته مي‌شود.

اطلاعات بیشتر...

نگهداری و حفاظت آرشیو در برابر آتش سوزی

اسناد و مدارك مهمي در طول تاريخ در مناطق مختلف جهان به‌دليل آتش‌سوزي از بين رفته است. مهم‌ترين تدبير در پيشگيري از حريق به مرحله طراحي و احداث ساختمان آرشيو مربوط مي‌شود.

اطلاعات بیشتر...

نامه نگاری اداري

آيين نگارش يا شيوة سخن آرايي شامل قاعد ههايي است برگرفته از علم يافن ها در نويسندگي، كار نويسنده و خواننده را آسان مي كند و به نوشته ز يب ايي، ش يوايي، صراحت و روشني مي بخشد. بنابراين هدف از گردآوري ، دسته بند ي و تنظیم اين قواعد، آشنا يي بيش تر با شيوه هاي درست نويسي، پرهيز از به كار بردن نابه جا و املاي نادرست واژه ها و تركيب نامناسب آنها در جمله و در نتيجه بيان مطلب مورد نظر به زيباترين و شيواترين شكل و انتقال آنها به مخاطب و خواننده به رساترين حالت ممكن است.

اطلاعات بیشتر...

آرشیو و کارکردهای آن

آرشیوها حافظه تاریخی ملت ها هستند و وظیفه حفظ نگهداری و سازماندهی کلیه اسناد و منابع تاریخی مرتبط با یک کشور را بر عهده دارند. آرشیوها را می توان از لحاظ شمول دربرگیری منابع، دایره اختیارات و شرح وظایف به آرشیوهای ملی منطقه ای و محلی تقسیم نمود که به خاطر در برداشتن منابع مختلف کارکردهای متفاوتی را در جمع آوری، نگهداری و سازماندهی اسناد بر عهده دارند.

اطلاعات بیشتر...

تاریخچه تاسیس کتابخانه ملی

تـاريخچـه تشكيـل مجمـوعـه كتابخانه ملی بـه آغـاز دهـه 1240 ش. بـاز مي گردد. در 1268 ق./1231ش.، مدرسه دارالفنون در تهـران كار خود را آغاز كرد، و 12 سال بعد ( 1280ق./1243ش.) كتابخانه كوچكي در آن مدرسه تأسيس شد و تقدير چنين بود كه اين مجموعه كوچك در مدرسه اي كه به سبك اروپايي، ساخته شده بود، هسته اوليه مجموعه كتابخانه ملّي ايـران شـود كـه 73 سـال بعـد، در سوم شهريور 1316ش. رسماً، در تهران، گشايش يافت؛ و يكي از مظاهر تجدد در اين كشور به شمار مي رفت.

اطلاعات بیشتر...

تاریخچه دفاتر اسناد رسمی

شرکت اوژن سیستم جهان: نخستین قانون ثبت اسناد درسال 1290 هجري شمسی تصویب شد و بر اساس آن قانون، اسناد رسمی در اداره ثبت تنظیم ومعاملات رسمی درآن اداره ثبت می شد . درآن زمان دفاتر اسناد رسمی به صورتی که امروزه وجود دارد ودرهر کوي و برزنی به چشم می خورد وجود نداشت و هرکس می خواست معامله اي به طور رسمی انجام دهد باید به اداره ثبت مراجعه می نمود ودرآن اداره، مباشرین ثبت اسناد یعنی کارمندانی که عنوان آنان مباشر ثبت و وظیفه آنها ثبت معاملات و قراردادها و تعهدات بود سند را تنظیم و در دفتر اسنادرسمی ثبت می نمودند. این رویه تا بهمن ماه سال 1307خورشیدي ادامه داشت و ...

اطلاعات بیشتر...

وظايف بخش بايگاني

وظيفه بايگاني در هر سازمان طبقه بندي اسناد ،ثبت و ضبط و كنترل آنهاست و اين وظيفه از مرحله دريافت سند آغاز و تا زماني كه به علت سلب ارزش و برطبق مقررات از بين مي رود و يا به علت ارزش استثنايي در محل معيني براي هميشه نگهداري مي شود دوام خواهد يافت . اين وظائف را مي توان به تفضيل به شرح زير بيان نمود:

اطلاعات بیشتر...

عناوين شغلي دبير خانه ها در نظام متمركز امور دفتري

عناوين شغلي دبير خانه ها در نظام متمركز امور دفتري رئيس دفتر يا دبير خانه معاون يا دستيار رئيس دفتر يا دبير خانه مسئول ثبت نامه ها يا دفاتر ثبت وصدور نامه ها مسئول جمع آوري و توزيع نامه ها

اطلاعات بیشتر...

مديريت امور دفتري|دبير خانه|نامه هاي اداري

مديريت امور دفتري: مجموعه اصول و روش هايي است كه ناظر بر دريافت و ثبت، تهيه و صدور نامه هاي اداري مي باشد و موجب هماهنگي، كنترل و بهبود روش هاي گردش نامه هاي اداري در كليه سطوح سازماني مي باشد.

اطلاعات بیشتر...
اولین  قبلی  1  2  3  4  5  بعدی  آخرین
مشاوره رایگان و کارشناسی تخصصی