» منوی هدر » مقالات » ویروس کرونا » کاربردهای گاز ازون در بیمارستان ها و کلینیک ها

کاربردهای گاز ازون در بیمارستان ها و کلینیک ها

 

کاربرد ازن در بیمارستان ها و کلینیک ها

 

کاربردهای گاز ازون در بیمارستان ها و کلینیک ها

 

گاز ازن کاربردهای متنوعی برای محصولات بهداشتی و درمانی دارد و به طور گسترده و کاربردی به عنوان ازون ژنراتور در بیمارستان ها و خانه های سالمندان مورد استفاده قرار میگیرد.

ازون یک گاز(O3) بی رنگ است که از سه اتم اکسیژن تشکیل شده است. با تحریک سیستم ایمنی می توان از آن برای درمان شرایط پزشکی استفاده کرد. همچنین می توان از آن برای ضد عفونی و درمان بیماری استفاده کرد.

استفاده از گاز ازن پیشرفت مهمی در زمینه ضد عفونی کنندگی، استریلیزاسیون و میکروب زدایی نشان می دهد. زیرا این گاز طبیعی است و از هیچ ماده شیمیایی استفاده نمی کند و هیچ گونه مواد شیمیایی خطرناک باقی نمی گذارد و آن را به سالم ترین و موثرترین روش تبدیل می کند.

 

در یک بیمارستان، ماده اصلی آلودگی ناشی از بیماری های عفونی هوا است. بیمار حامل باکتری هایی است که بر افراد سالم تأثیر می گذارد و باکتری ها را در کف، لباس، مبلمان و بانداژ و غیره  برجای میگذارد.

این نه تنها خطراتی برای سلامتی کارمندان و بازدید کنندگان در بیمارستان  را ایجاد می کند بلکه برای خود بیمارانی که با انقباض ویروس های جدید یا رشد باکتری ها  روبرو هستند بسیار مخاطره آمیز است.

 بنابراین واضح است که استریلیزاسیون هوا در هر مکان بیمارستان برای سلامتی بیماران، کارکنان و بازدید کنندگان و کنترل عفونت در کل بیمارستان بسیار حیاتی است که توسط گاز ازن به این مهم دست خواهیم یافت.

 

کاربردهای گاز ازون در بیمارستان ها و کلینیک ها:

بسیاری از مزیت های سلامتی با تركیبات ازن  در موارد زیر جمع آوری شده اند:

 • با کاهش ساخت اسید لاکتیک، عضلات را آرام و شل می کند.
 • سموم را اکسید می کند بنابراین ممکن است از طریق ارگان های اصلی از بین بروند.
 • گردش خون را افزایش می دهد که به عضلات آسیب دیده کمک می کند تا سریع تر ترمیم شوند.
 • برای تسکین درد، عروق خونی محیطی را تحریک می کند.
 • ویروس ها، باکتریایی، مخمر، قارچ و تک یاخته ها را غیرفعال می کند.
 • روند سوخت و ساز بدن و غدد درون ریز را تسریع می کند.
 • پوست های جوان تر و تمیز تر و نرم تر را ارتقا می بخشد.
 • عادی سازی تنفس سلولی.
 • به خستگی مزمن و بیماری های محیطی کمک می کند.
 • سیستم ایمنی بدن را تحریک می کند.
 • مسمومیت با مونوکسید کربن را کاهش می دهد.
 • به افزایش اکسیژن با روند سم زدایی طبیعی بدن، کمک می کند.

 

 

در زیر برخی از مهم ترین کاربردهای ازون در آسایشگاه ها، بیمارستان ها و درمانگاه ها ذکر شده است:

1. بهداشت و تفکیک

گازازن یک اکسیداسیون بسیار مؤثر، قوی و کشنده ایی برای تمام باکتری ها و ویروس ها  در اندازه یک میکرون می باشد. گاز ازن می تواند به شکل گاز برای  ضد عفونی کردن یک اتاق یا  یک ناحیه استفاده شود، یا در آب ازن به عنوان جایگزین مؤثرتری به جای کلر برای شست و شوی تجهیزات بخصوص برای کشتن باکتریایی  که نسبت به کلر مقاوم هستند، استفاده می شود.

گاز ازن به عنوان یک گاز، ممکن است به طور مداوم در سطوح پایین در یک اتاق یا منطقه مورد استفاده قرار گیرد تا سطح باکتری ها کم باشد و میزان باکتری ها و ویروس های موجود در هوا و سطح هوا را کاهش دهد. استفاده از گاز ازن به ویژه در مناطقی که خطر ابتلا به بیماری عفونی یا آلودگی وجود دارد یا در مناطقی که تعداد زیادی باکتری و ویروس در هوا و آب وجود دارد، مانند سل ، وبا و در لباسشویی های بیمارستانی، بسیار سودمند است.

گاز ازن همچنین می تواند به صورت گازی خود در سطوح بالا مورد استفاده قرار گیرد تا به طور کامل ضد عفونی کننده کل یک اتاق یا منطقه مانند اتاق جراحی با آلودگی زیاد باشد. این ضد عفونی بسته به میزان آلودگی، در یک اتاق یا منطقه تخلیه شده، تقریبا دو  ساعت به طول می انجامد.

 

مقاله گاز ازون چیست را برای آشنایی بیشتر با گاز ازون مطالعه نمایید.

 

 

2. تخریب و نابود سازی

 گازازن موثرترین روش برای میکروب زدایی در هر منطقه است، از آنجا که ازن باکتری ها و ویروس ها را اکسید می کند، ارگانیسم های موجود در ساختار آن باعث ازبین بردن بوهای ناخوشایند در محیط می شود.

به همین دلیل ازن برای استفاده در ملات ها یا مواد سازنده بسیار مؤثر است، که سرعت پوسیدگی را کند می کند و فضای بهداشتی تری را که ممکن است کارکنان در آن کار کنند را فراهم می آورد.

به همین  ترتیب، ازن ممکن است برای میکروب زدایی یا ویروس کشی هر اتاق، مواد یا منطقه ای با مشکل بو در آن روبرو شویم. به عنوان یک گاز، لباس، ملحفه، پرده و مبلمان را گندزدایی می کند و از هر ناراحتی در برابر بوهای بد ناشی از بی اختیاری یا پوسیدگی و بوی شیمیایی ناشی از ضد عفونی کننده های قوی و درمان جلوگیری می کند.

 

3. پیش بینی رشد MOLD ، MILDEW و قارچ

ازن باعث از بین رفتن و جلوگیری از رشد قالب، قارچ و کپک در کمد، محل نگهداری کتانی و حمام می شود.

 

4. تشخیص واشرهای STAFF ، حمام ها و اتاق های پرو

ژنراتورهای ازن نصب شده در شستشوها و اتاق های رختکن یا تعویض مانع از انتشار باکتریها و ویروسهای کارکنان بر روی لباس و کفش آنها می شوند.

 

5. در آشپزخانه

ازن برای استفاده در آشپزخانه ها، با پایین نگه داشتن سطح باکتری ها در هنگام تهیه غذا و طولانی بودن ماندگاری مواد قابل حمل در مواد ذخیره سازی و یخچال بسیار مفید است.

 

6. در سیستم تهویه

ازن مورد استفاده در رابطه با سیستم های تهویه یا تهویه مطبوع مجاری هوا و ماشین آلات تهویه هوا را ضد عفونی می کند. این امر مانع از گسترش میکروب های مسری و علائم "Sick Building Syndrome" می شود ، که ناشی از هوای آلوده است و ساکنان یک ساختمان را از لحاظ سلامتی ایمن میدارد.

 

ازن درمانی برای انواع مختلفی از شرایط استفاده می شود:

اختلالات تنفسی

افراد مبتلا به هر نوع اختلال تنفسی ممکن است کاندیداهای خوبی برای ازن درمانی باشند. با تأمین اکسیژن بیشتر به خون، ازن درمانی می تواند به کاهش استرس در ریه های شما کمک کند. ریه های شما وظیفه تأمین اکسیژن خون شما را بر عهده دارند.

 

دیابت

ازن درمانی همچنین نوید کاهش خطر عوارض ناشی از دیابت را نشان می دهد. عوارض معمولاً در اثر استرس اکسیداتیو در بدن ایجاد می شود. اگر ازن درمانی بتواند اکسیژن جدید و تازه ای را به خون و بافت ها وارد کند، افراد مبتلا به دیابت می توانند نتایج بسیار بهتری داشته باشند.

 مبتلایان به دیابت نیز بهبودی زخم را تجربه می کنند. طبق یک مطالعه سال 2015 ، ازن درمانی می تواند برای ترمیم پوست و بافت مفید باشد.

 

اختلالات ایمنی

ازن درمانی ممکن است برای افراد دارای اختلال ایمنی مزایایی داشته باشد زیرا این امر می تواند به تحریک سیستم ایمنی بدن کمک کند.

یک منبع آزمایشگاهی آزمایشگاهی از سال 1991، شواهدی را نشان داد که ازن درمانی می تواند ویروس HIV را به طور کامل غیرفعال کند.

 

نتایج تحقیقات اثربخشی ازن

تحقیقات در تنظیم گاز ازن برای آشپزخانه و حمام نشان داده اند که استفاده ازن در هوا در مقادیر کم و راحت از نظر تعداد باکتری ها پس از تنها 1 ساعت بطور قابل توجهی کاهش می یابد. این نتایج همچنین نشان می دهد که غیر قابل دسترس ترین مناطق برای ضد عفونی کنندگی و تمیز کردن مواد شیمیایی معمولی مانند دستگیره توالت و تجهیزات پشت و سایر سطوح دشوار به راحتی با ازن ضدعفونی می شوند.

 

www.ozhanco.com

نویسنده: شیدا عمادی

بازگشت به لیست
مشاوره رایگان و کارشناسی تخصصی