» منوی هدر » مقالات » ویروس کرونا » راهنمای استفاده از ماسک در برابر ویروس کرونا

راهنمای استفاده از ماسک در برابر ویروس کرونا

 


راهنمای استفاده از ماسک در برابر ویروس کرونا

 

راهنمای استفاده از ماسک در برابر ویروس کرونا

تمامی افراد جامعه هنگام حضور در مجامع چه در فضاهای عمومی و چه در فضاهای خصوصی باید از ماسک استفاده کنند. توجه به این نکته ضروری است که ماسک هیچ  زمانی نمی تواند جایگزینی برای شستشوی مکرر دست باشد و در واقع این دو مکمل یکدیگر برای مراقبت های بهداشتی در مقابل کرونا می باشند.

بهترین اجتماع و دفاع شخصی ما در برابر عدم شیوع کووید-19 شست و شوی مکرر دست ها، جلوگیری از لمس کردن چشم، بینی و دهان با دست های مستقیم، جلوگیری از قرار گرفتن در نزدیکی افراد بیمار و برقراری ارتباطات از راه دور، بخصوص با ماندن در خانه است.

 ماسک جایگزینی برای این راهکارهای مبتنی بر شواهد برای کاهش سرعت بیماری نیست. آن ها فقط یک ابزار اضافی هستند که می توانند دیگران را از قرار گرفتن در معرض قطرات تنفسی محافظت کنند که ممکن است هنگام صحبت، عطسه یا سرفه از دهان ما بیایند.

 

ماسک چیست؟

پوشش صورت پارچه ای یا ماسک وسیله ایی است که بینی و دهان را می پوشاند. می توان آن را با بند یا بندها به سر ایمن کرد و یا به سادگی در اطراف صورت پایین پیچید. این محصول را می توان از انواع مختلفی از قبیل پنبه، ابریشم یا کتان تهیه کرد.

 

چرا باید ماسک بزنیم؟

اطلاعات اخیر نشان می دهد که پوشاندن بینی و دهان شما می تواند انتشار کووید-19  را کُند کند زیرا:

• افراد قبل از شروع علائم می توانند ناقل باشند. ممکن است ناقل ویروس کرونا باشید و از آن مطلع نباشید. اگر بینی و دهان خود را پوشانده باشید، می توانید شیوع کووید-19  را محدود کنید.

• وقتی صورت ما پوشانده شده است، باعث می شود که کمتر صورت خود را لمس می کنیم. لمس صورت خود پس از تماس با چیزی که آلوده به کووید-19 است، احتمال ابتلا به بیماری کووید-19  را افزایش می دهد.

 

پوشش چهره پارچه ای یا ماسک چقدرمی تواند به ما کمک کند تا از انتشار COVID-19 جلوگیری کند؟

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد استفاده از ماسک یا همان پوشش پارچه ای صورت باعث کاهش انتقال بیماری ویروس کرونا گردیده است. نقش اصلی استفاده از ماسک کاهش انتشار ذرات عفونی در هوا می باشد که استفاده از آن زمان عطسه، سرفه و صحبت کردن کمک بزرگی به ما می کند. گمان نکنید زمانیکه از ماسک استفاده می کنید می تواند جایگزینی برای شست و شوی دست ها باشد و یا اینکه از رعایت فاصله ی مقرر اجتناب ورزید. اگر قصد استفاده از ماسک یا همان پوشش پارچه ایی را دارید، مهم است که بینی و دهان خود را بپوشانید. توجه کنید زمان صحبت کردن ماسک خود را از دهان و بینی پایین نیاورید زیرا پایین آوردن ماسک هدف شما را از استفاده ماسک از بین میبرد.

 

چرا باید از ماسک استفاده کنم در حالیکه چنین موردی مطرح نشده بود؟

ماسک قبلاً برای محافظت از دریافت COVID-19 برای عموم مردم توصیه نمی شد. ما تجربه کرده ایم که افراد ممکن است ناقل  کووید-19 باشند بدون اینکه خودشان هیچ گونه اطلاعی داشته باشند و هیچ علائمی ندارند که سبب گسترش این بیماری  شود.

اطلاعات اخیر نشان داده است که استفاده از ماسک می تواند به کاهش شیوع کووید-19 کمک کند زیرا پوشیدن روکش صورت به جلوگیری از شیوع قطرات آلوده کننده کمک می کند.

 

 

دستورالعمل های مراقبت خانگی در مقابل کرونا را مطالعه نمایید.چه موقع باید ماسک بزنیم؟

به شما توصیه می شود که هنگام حضور در فروشگاه های مواد غذایی و مجامع عمومی از ماسک طوری استفاده نمایید که بینی و دهان شما را بپوشاند و مجدد یادآور می شویم که استفاده از ماسک نمی تواند جایگزینی برای عدم شست و شوی دست ها و رعایت نکردن فاصله مقرر بین افراد باشد.

 

گزینه های ماسک مورد قبول چیست؟

گزینه های قابل قبول و قابل استفاده مجدد از ماسک برای عموم مردم شامل موارد زیر است:

  • دستمال سر
  • دستمال گردن
  • ماسک صورت خانگی
  • روسری
  •  پارچه محکم مانند، تی شرت های نخی و برخی از انواع حوله ها
 
 

راهنمای استفاده از ماسک در برابر ویروس کرونا


آیا کودکان نیز باید از ماسک استفاده کنند؟

کودکان زیر 2 سال (از جمله نوزادان) نباید از ماسک استفاده کنند. افراد بین 2 تا 8 سال می توانند از ماسک استفاده نمایند در صورتیکه تحت نظارت بزرگسالان قرار بگیرند تا کودک بتواند با خیال راحت نفس بکشد و دچار خفگی نشود. کودکانی که مشکل تنفسی دارند نباید ماسک بزنند.

 

آیا می توانم به جای ماسک صورت پارچه ای از ماسک N95 یا ماسک جراحی استفاده کنم؟

خرید ماسک N95  یا ماسک جراحی برای محیط مراقبت های بهداشتی و کارکنان بهداشتی در نظر گرفته شده است. ماسک N95 یا دستگاه تنفسی پزشکی و ماسک های جراحی برای محافظت کارمندان مراقبت های بهداشتی و کارگرانی که مراقبت از شخصی  را که ممکن است COVID-19 یا سایر بیماریهای واگیردار داشته باشد، استفاده می شوند.

افرادی که به علائم COVID-19 مبتلا هستند نباید از خانه خارج شوند، اما اگر مجبور شوند از خانه برای مراجعه به پزشکی خارج شوند، بهتر است که از ماسک های جراحی نیز استفاده کنند اما در صورت عدم دسترسی به ماسک های جراحی می توانند از روکش صورت پارچه ای استفاده کنند.

در مقابل،  ماسک چهره ای که برای عموم مردم توصیه می شود، برای جلوگیری از انتقال COVID-19 به دیگران توسط شخصی است که ممکن است نداند به آن مبتلا شده است. از آنجایی که هدف از پوشاندن صورت در درجه اول محافظت از دیگران است نه شخصی که ماسک میزند، ماسک صورت جراحی ضروری نیست. ماسک N95  و ماسک های جراحی از نظر تعداد با کمبود آن ها مواجه هستیم در حالیکه به طور فزاینده ای برای مراقبت از افراد مبتلا به COVID-19 مورد نیاز خواهد بود، رعایت این نکته بسیار ضروری خواهد بود که از این وسایل پزشکی خارج از مجموعه مراقبت های بهداشتی استفاده نشود.

 

آیا ماسک لازم است؟

از عموم افراد می خواهیم که هنگام تعامل با دیگران که عضو خانواده آن ها در فضاهای عمومی و خصوصی نیستند، پوششی به عنوان پوشاننده بینی و دهان استفاده نمایند. پوشش چهره ابزاری اضافی است که افراد باید برای کم کردن سرعت انتشار COVID-19 از آن استفاده کنند.

  

چگونه باید از ماسک یا پوشش پارچه ای صورت مراقبت کنم؟

به طور ایده آل بعد از هر بار استفاده از ماسک، یا حداقل روزانه ماسک خود را مرتبا تعویض کنید یا یک کیسه یا سطل برای نگهداری آن ها داشته باشید تا زمانی که با مواد شوینده و آب گرم شسته شوند و در یک چرخه گرم خشک شوند. اگر قبل از شستشو مجبور هستید دوباره از ماسک خود استفاده نمایید ، بلافاصله پس از قرار دادن آن، دست خود را بشویید و از تماس با صورت خودداری کنید.

 

 از پوشش های پارچه ای در موارد زیر استفاده نکنید:

  • بینی و دهان را نمی پوشاند
  • بندهای آن آسیب دیده باشد
  • روی صورت نمی ماند
  •  سوراخ یا مشکلی در ماسک وجود داشته باشد
 
 دانلود فایل منبع: Guidance for Cloth Face Coverings
 
www.ozhanco.com

نویسنده: شیدا عمادی

بازگشت به لیست
مشاوره رایگان و کارشناسی تخصصی