» مقالات » نگهداری کالا » قفسه بندی انبار متحرک یا قفسه بندی انبار ثابت؟

قفسه بندی انبار متحرک یا قفسه بندی انبار ثابت؟

قفسه پالت راک ثابت یا قفسه پالت راک متحرک؟ 

قفسه بندی انبار متحرک یا قفسه بندی انبار ثابت؟

این روزها گزینه های زیادی برای ذخیره سازی انبار وجود دارد، اما وقتی بخواهیم آن ها را دسته بندی کنیم، بیشتر آن ها را می توان در یکی از این دو دسته قرار داد: ذخیره سازی یا قفسه بندی ثابت در مقابل قفسه بندی متحرک.

قفسه بندی یا ذخیره سازی ثابت متشکل از روش های ذخیره سازی "سنتی" مانند قفسه های سیمی یا قفسه های پالت است. همانطور که می دانید، قفسه بندی ثابت، قفسه بندی است که محصولات در یک مکان قرار می گیرند اما در قفسه بندی متحرک، محصولات جابجا می شوند.

حال می خواهیم بررسی کنیم که کدام نوع قفسه بندی بهتر است؟ خُب، این به آنچه که شما می خواهید در انبار نگهداری و ذخیره سازی کنید بستگی دارد. هر روش ذخیره سازی مزایا و معایب خود را دارد و ممکن است نیازهای مختلفی را در انبارهای مختلف تأمین کند. در اینجا چند مورد برای شروع وجود دارد:

 

قفسه بندی راک ثابت

ذخیره سازی استاتیک یا قفسه بندی انبار راک ثابت نوعی ذخیره سازی است که پس از بارگیری کالا، آن را ثابت نگه می دارد. شاید از نوع معمول ذخیره سازی در انبارها، ذخیره سازی استاتیک را می توان برای استفاده با طیف گسترده ای از محصولات سازگار کرد و می تواند بسیاری از ذخیره سازی های معمول را برآورده کند. گرچه برآوردن نیازهایی همچون، بازیابی و گردش محصول به دلیل طراحی آن دشوارتر است.

 

مزایای قفسه بندی ثابت:

  • مقرون به صرفه
  • با دوام، با قطعات متحرک کمتری برای تعویض و تعمیرات راحت تر
  • برای عملکرد صحیح به آموزش کمتری نیاز دارد
  • برای نگهداری طولانی مدت برای محصولاتی که باید برای مدت زمان طولانی ذخیره شوند یا با سرعت بیشتری تکمیل شوند بهتر است

موارد منفی:

  • نیروی کار را افزایش می دهد، محصولات ذخیره شده در ذخیره سازی ثابت مدت زمان بیشتری طول می کشد تا کنار گذاشته شود و در هنگام ذخیره قرار گیرد.
  • ممکن است با سخت کردن برخی از محصولات برای دستیابی به خود یا تنظیم مجدد آنها در قفسه ها، عملیات FIFO (اولین در اولین فروش) را مختل کند.
  • فضا و قابلیت دسترسی را محدود می کند، درصورت نیاز به چرخش بیشتر، دسترسی به برخی از محصولات را مختل می کند.
 

 مطالعه نمایید: سیستم قفسه بندی متحرک انبار چیست؟


قفسه بندی راک متحرک

قفسه بندی راک متحرک، راه حل ذخیره سازی است که یک جز moving متحرک را ادغام می کند. با ارائه یک نوار نقاله ثقلی برای انتقال سریع پالت ها و جعبه ها از یک نقطه در انبار به نقطه دیگر، این راه حل های ذخیره سازی می توانند دسترسی سریع تر به محصولات را فراهم کنند و به بهبود حرکت در سراسر انبار کمک کنند.

 

مزایای قفسه بندی راک متحرک:

نیروی کار را کاهش می دهد، کارگران می توانند به جای حمل وسایل جلو و عقب یا پرسه زدن در قفسه برای یافتن وسایل، زمان بیشتری را صرف حرکات مولد کنند.

با ارائه روش سریع تر، ایمن تر و آسان تر برای جابجایی پالت های بزرگ، می تواند فشار بر کارگران را کاهش دهد.

با دسترسی سریع تر به محصولات مورد نیاز در جلو، عملکردهای FIFO را بهبود می بخشد.

با حمل و نقل سریع تر محصولات از طریق مقصد مناسب برای حمل و نقل و دریافت مناطق است.

 

موارد منفی:

بسیار گران تر از گزینه های استاتیک

افزایش تعمیر و نگهداری و تعمیر به دلیل مقدار زیاد اجزا و قطعات متحرک مورد نیاز است

هزینه پیش پرداخت زیاد برای نصب علاوه بر افزایش هزینه های تعمیر

برای کار با نیازهای ایمنی مرسوم و استفاده از آن، نیاز به آموزش اضافی است.

 

مقایسه راک ثابت و راک متحرک

در جدول زیر تعدادی از سیستم های انبارداری از لحاظ: هزینه، حجم انبارداری، کاربری، دسترسی به یک پالت خاص، پالت ها با تنوع بالا و قابلیت سیستم برای FIFO ، مورد مقایسه قرار گرفته است.

 

قفسه پالت راک ثابت یا قفسه پالت راک متحرک؟ 

 

همانطور که مشاهده می نمایید قفسه انبار پالت راک ثابت و قفسه انبار پالت راک متحرک نسبت به سیستم های قفسه بندی دیگر مزایای بیشتری دارند و امتیاز بیشتری را کسب کرده اند.

در قفسه انبار پالت راک ثابت، کم بودن هزینه سیستم، کاربری آسان، دسترسی به یک پالت خاص، پالت ها با تنوع بالا و قابلیت سیستم  FIFO بالاترین امتیاز را گرفته اند و در قفسه بندی پالت راک متحرک علاوه بر موارد فوق در حجم انبارداری بالا نیز بالاترین امتیاز را گرفته است.

در ادامه به بررسی فضای اشغالی توسط قفسه بندی راک ثابت و قفسه بندی راک متحرک می پردازیم.

بررسی فضای اشغالی توسط راک ثابت و راک متحرک، در این نمونه فرض گردیده است که فضایی با 50 در 16 متر در اختیار داریم.

 

 

قفسه راک 

 
قفسه پالت راک ثابت یا قفسه پالت راک متحرک؟
 

همانطور که در تصویر مشاهده می نمایید، این انبار ظرفیت 9 عدد راک ثابت را دارد که ظرفیت پالتی با راک ثابت در آن 900 عدد پالت می باشد.

قفسه پالت راک ثابت یا قفسه پالت راک متحرک؟

 

قفسه پالت متحرک 

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می نمایید فضایی که توسط پالت راک متحرک در متراژ مشابه توسط پات راک اشغال می گردد ظرفیت و گنجایشی که ایجاد می کند تا 23 ردیف پالت راک متحرک که در مجموع 2300 پالت را در خود جای می دهد.

قفسه پالت راک ثابت یا قفسه پالت راک متحرک؟

ارزش افزوده ایی که قفسه بندی پالت راک ثابت به پالت راک متحرک ایجاد می کند، همانطور که محاسبه گردیده است تا 255% در فضا صرفه جویی می گردد و می توان به صورت بهینه از آن استفاده کرد.

 

مقایسه مولفه های مالی و شاخص های اقتصادی انبار راک متحرک نسبت به راک ثابت

بررسی انبار 2300 پالتی با سیستم راک ثابت و راک متحرک

 

قفسه پالت راک ثابت یا قفسه پالت راک متحرک؟

 

بررسی هزینه‌های جاری جهت نگهداری از انبار 

 
قفسه پالت راک ثابت یا قفسه پالت راک متحرک؟

 

بررسی جداول فوق نشان می دهد که با اینکه قفسه بندی متحرک هزینه اولیه بیشتری نسبت به قفسه بندی ثابت دارد ولی می تواند هزینه‌های سرمایه گذاری و هزینه های انبارداری را تا میزان 60% کاهش دهد.

 

خُب کدام بهتر است؟ این کاملاً به خود شما، نیروی کار و انبار شما بستگی دارد! هیچ پاسخ درست یا غلطی وجود ندارد، شما فقط باید ببینید که کدام یک می تواند برای فرآیند های شما مفید تر باشد.

کارشناسان ما در اوژن سیستم آماده ی پاسخگویی به سوالات شما هستند و برای فضای انبار شما طرح و پروپوزال اختصاصی ارائه خواهند داد.

 

 منبع: www.ozhanco.comنویسنده: شیدا عمادی

بازگشت به لیست
مشاوره رایگان و کارشناسی تخصصی