» مقالات » نگهداری کالا » انواع قفسه بندی انبار

انواع قفسه بندی انبار

انواع قفسه بندی انبار

 

 

انواع قفسه بندی انبار

می دانیم که نوع قفسه بندی که برای انبار خود انتخاب می کنیم بستگی مستقیم به بودجه، سازماندهی و گردش مستقیم محصولاتمان دارد. بنابراین برای داشتن قفسه هایی متناسب با انبار خود، ما به تجزیه و تحلیل مفصلی از انواع قفسه بندی انبار می پردازیم تا بتوانیم در یافتن بهترین قفسه انبار به شما کمکی کرده باشیم. سبک ها، طرح ها و طراحی های مختلفی وجود دارد، بنابراین پیدا کردن بهترین قفسه بندی انبار می تواند کار دشواری برای یک تجارت باشد. ما همچنین به گزینه هایی که در صنایع مختلف قفسه بندی انبار به عنوان استاندارد محسوب می شوند می پردازیم.

 

قفسه بندی انبار چیست؟

قفسه بندی انبار قسمت اساسی کلیه محیط های کاری است. این نه تنها بهره وری را به حداکثر می رساند بلکه باعث افزایش بهره وری و ایمنی همه کارگران می شود.

گرچه قفسه انبار تنها یکی از عوامل مؤثر در اثربخشی تجارت است، مطمئناً یکی از مواردی است که بسیاری از انبارها برای دستیابی به سود بیشتر، کاهش خسارات و صدمات در محیط کاری از آن بهره می جویند.

 

انواع قفسه بندی انبار
 
قفسه انبار:
 • قفسه فلزی
 • قفسه پرچ
 • قفسه سیمی 
 • قفسه بالکی راک
 • قفسه بندی بدون کلیپ
 

قفسه بندی صنعتی:

 • قفسه بندی پالت راک
 • قفسه بندی سنگین
 • قفسه بندی کانتی لوور
 • قفسه بندی پوش بک
 • قفسه بندی خود راهرو
 • قفسه انبار خود جریان

 

محبوب ترین قفسه بندی انبار

 

قفسه بندی صنعتی

قفسه بندی صنعتی به طور خاص برای محیط های سنگین طراحی شده است. طیف وسیعی از راه حل های ذخیره سازی وجود دارد که برای مشاغل تجاری استفاده می شود.

انواع قفسه ها در محیط های صنعتی سنگین مورد آزمایش قرار می گیرند تا از امنیت و ایمنی افراد در محیط کار اطمینان حاصل شود. داشتن تجهیزات مناسب در انبارها به میزان قابل توجهی در گردش کار و کارآیی در کل طبقه نقش دارد، بنابراین اگر به دنبال بهبود و بهینه سازی فضای کاری انبار خود هستید، به انواع قفسه های ذکر شده در این مقاله نگاهی بهتر داشته و در صورت نیاز به اطلاعات اضافی، با اوژن سیستم جهان در ارتباط باشید.

 

1-  قفسه انبار پالت راک

موفقیت هر کسب و کاری به اینکه چگونه می تواند تقاضای مشتریانش را برآورده سازد بستگی دارد، که این موضوع می تواند از طریق بهینه سازی، بهبود کارایی خدمات و کیفیت با برنامه ریزی موثر حاصل گردد.

سیستم های قفسه بندی پالت راک برای ذخیره سازی و نگهداری کالاهایی سنگین مورد استفاده قرار می گیرد. و همچنین قفسه بندی پالت راک به منظور کاهش هزینه های انبارداری و زمان در جا به جایی کالا مورد استفاده قرار می گیرد.

جا به جایی محصولات و مواد ذخیره شده در قفسه انبار پالت راک به وسیله ی ماشین آلات صنعتی قبیل: لیفتراک و سایر دستگاه های بالابر حاصل می شود.

این سیستم های رک قوی و با دوام در اندازه های مختلفی موجود هستند و به دلیل طراحی آنها امکان بهینه سازی فضای ذخیره سازی را فراهم می آورد. آنها مطابق با مقررات SEMA و FEM هستند که باعث ایجاد طراحی، نصب و استفاده از فضای ایمن می شوند.

اوژن سیستم جهان دو نوع قفسه بندی پالت راک از جمله: قفسه بندی پالت راک ثابت و قفسه انبار پالت راک اتوماتیک را با کیفیت جهانی به بازار ایران عرضه داشته است.

 

تفاوت بین سیستم های قفسه بندی با قفسه بندی انبار پالت راک 

قفسه بندی برای ذخیره سازی دستی است، مواردی که در جعبه ها یا سطل های مختلف قرار دارند و یا توسط کسی که در حال بارگیری با دست باشد بر روی قفسه ها ذخیره می شود.

قفسه پالت در درجه اول برای ذخیره سازی کف است، موجودی روی پالت هایی با لیفتراک بارگیری شده و بارگیری می شوند. از سطوح پایین تر پالت انتخابی نیز می توانید برای انباشتن و ذخیره سازی دستی استفاده کنید.

بسیاری از انبارها از قفسه بندی انبار پالت راک استفاده می کنند زیرا یک سیستم قفسه بندی مناسب برای پالت ها و اقلام ذخیره شده ایجاد می کند.

قفسه پالت راک اتوماتیک


2- قفسه انبار پرچ سنگین

قفسه بندی پرچ، طیف وسیعی از مزایای بلند مدت را برای مصارف صنعتی ارائه می دهد. اول از همه،

 قفسه پرچ چیست؟ 

این سیستم قفسه بندی فولادی است که از مونتاژ بولت برای نصب آسان بهره می برد. سه نوع قفسه پرچ وجود دارد که سیستم قفسه بندی سنگین وزن ایده آل ترین برای محیط های انبار است.

این سیستم های قفسه بندی انبار، ویژه سیستم های ذخیره سازی قوی برای هر برنامه کاربردی هستند. آنها پشتیبانی فوق العاده و بسیار متنوع و انعطاف پذیری بالایی را  ارائه می دهند.

 

به طور کلی، سیستم قفسه بندی پرچ یک طراحی هوشمندانه است که از کیفیت و سادگی برخوردار است و مناسب نیازهای انبار است. خواه به دنبال ذخیره کالاهای سنگین یا کالاهای سبک هستید، قابلیت اطمینان بالا به این نوع قفسه بندی یکی از مهم ترین نقاط فروش آن است.

 

3- قفسه انبار کانتیلوور

سیستم های racking Cantilever در حالت ایده آل برای ذخیره کالاهای فله، دراز و بزرگ که قادر به جا به جایی در سیستم های ذخیره سازی استاندارد نیستند، استفاده می شود. در این نوع قفسه بندی از کالاهایی نظیر: چوب، لوله، تخته سنگ و سایر موارد دیگر استفاده می شود.

 

در قفسه های کانتی لوور از پایه های محکم با بازوها و پرانتز برای ذخیره ایمن محصولات استفاده می کنند. این سیستم های رکاب ویژه باعث کاهش زمان کار برای بارهای طولانی و همچنین دسترسی آسان تر مواد می شوند.

 

 4- قفسه انبار پوش بک

در قفسه بندی پوش بک، هرگونه نیاز به راهروها  از بین می رود و خطر آسیب کاهش پیدا می کند. این گزینه قفسه بندی، مدیریت محصول LIFO را ارائه می دهد و برای محصولات یکسان ذخیره شده به صورت فله بسیار عالی است. برای بارگیری، رانندگان بالابر پالت های جلوی سیستم را روی سبد ریلی قرار می دهند. هرچه پالت های بیشتری به قفسه اضافه شود، آخرین پالت نیز یک موقعیت را دورتر به قفسه فشار می دهد. سیستم گرانش باعث تخلیه کار ساده ای با فیدر گرانشی می شود که پالت بعدی را به سمت فضای تخلیه فشار می دهد. این راه حل برای انبارهایی که انواع مختلف محصول را در یک منطقه ذخیره می کنند مناسب است.

 

5- قفسه انبار خودجریان

سیستم های قفسه انبار خودجریان اجازه می دهند که کالاها با حداقل نیروی کار از قفسه ها خارج شوند. آنها برای حمل و نقل موجودی از نوار نقاله غلتکی با چرخ های چرخشی استفاده می کنند. پس از تخلیه پالت، حالت بعدی به داخل شکاف می چرخد. قفسه های خودجریان می توانند عمق 20 یا بیشتر داشته باشند و از حرکت آن ها به داخل واحدها می توانیم این اطمینان را حاصل کنیم که هیچ خسارت احتمالی نسبت به اقلام و کالاها وجود ندارد. 

از معایب این نوع قفسه ها می توانیم به عدم دسترسی به تمام قفسه ها به طور همزمان را برشمرد و همچنین این نوع قفسه بندی انبار از گران ترین گزینه های قفسه بندی انبار می باشد.

 

6- قفسه انبار درایوین

از قفسه های درایوین یا قفسه بندی خود راهرو اغلب برای ذخیره سازی اقلام با چگالی بالا استفاده می شود. آنها "درایوین" خوانده می شوند، زیرا به گونه ای طراحی شده اند که به لیفتراک اجازه می دهد مستقیماً درون راهروها قرار گیرد تا وسایل را جایگذاری و تخلیه كند. قفسه درایوین راک دارای یک راه ورود و یک خروج است که درایو مشابه از طریق قفسه امکان ورود و خروج از هر دو طرف را فراهم می کند.

قفسه های درایوین از یک سیستم LIFO استفاده می کنند و آنها را برای ذخیره طولانی مدت عالی می باشند. اما برای مواردی که ممکن است تاریخ انقضا داشته باشند کاربردی نباشد. زیرا در بسیاری از موارد ممکن است برای مدت طولانی به سمت پشت قفسه بندی هل داده شوند و در دسترس نباشند.

 

 قفسه انبار

 

1- قفسه فلزی

به نظر می رسد قفسه های فلزی رایح ترین و محبوب ترین نوع قفسه بندی چه برای انبارها و چه برای مغازه ها، فروشگاه ها و خرده فروشی ها باشند.

دلیل محبوبیت قفسه های فلزی 

 • در ارزان بودن
 • باداوم بودن
 •  و انعطاف پذیری بالای آن می باشد.

 

سیستم های قفسه بندی فلزی معمولا برای محصولات با اندازه و حجم کوچک بهترین و مناسب ترین نوع قفسه بندی هستند که دلیل آن را می توانیم سازماندهی انعطاف پذیر این نوع قفسه ها از کف انبار بدانیم. زیرا می توان سیستم قفسه بندی فلزی را از کف تا حداکثر ارتفاع در انبارهای بزرگتر مورد بهره برداری قرار داد و همچنین در قابلیت تنظیم و تنوع مدل این نوع قفسه ها انعطاف بالایی دارند.

مورد دیگری که در انتخاب قفسه فلزی خود می توانید در نظر بگیرید، این است که می خواهید قفسه فلزی پیچ و مهره ایی برای انبار خود استفاده نمایید یا قفسه فلزی با سبک کلیپ را ترجیح می دهید.

سبک کلیپ از گیره های فشرده ایی استفاده می کند تا در عین حالی که پایه ایی محکم برای مواد سنگین ایجاد می کند، قابلیت تنظیم و سازگاری را به وجود آورد.

و همچنین نسبت به سبک قفسه های پیچ و مهره ایی قابلیت تنظیم ساده تری دارد و به ابزار کمتری نیاز دارد.

 

2- قفسه میخ پرچ

در کنار قفسه های فلزی، قفسه میخ پرچ به همان اندازه بادوام و چند منظوره است. قفسه بندی بدون پیچ و مهره، یکی از سیستم های آسان تر قفسه بندی انبار است که بتوانید سریع و کارآمد برای انبارهایی در مقیاس بزرگ آن ها را مونتاژ کنید، قفسه بندی میخ پرچ نوع بسیار مناسبی از قفسه بندی برای انبارهایی است که می خواهند قفسه ها با پرچ به یگدیگر متصل باشند و اشیای سنگین تری را در قفسه ها ذخیره و نگهداری کنند. 

 

قفسه های پرچ نسبت به قفسه های فلزی دارای تنظیمات قابل انعطاف تری می باشند.

 

3-  قفسه سیمی

هنگامی که به دید بهتری بین قفسه ها و همچنین گردش هوا از طریق واحدهای مختلف قفسه بندی نیاز دارید، قفسه بندی سیمی انتخاب مناسبی است. هرچند که قفسه بندی سیمی به اندازه قفسه های فلزی و یا قفسه های پرچ بادوام و محکم نیست اما تا زمانی که قابل استفاده باشد مقاوم است.

قفسه بندی سیمی یکی از آسان ترین انواع قفسه بندی انبار برای انبارهایی با مقیاس کوچک و بزرگ می باشد.

بنابراین اگر به بینایی بهتری برای بازدید از محصولاتتان در میان قفسه ها نیاز دارید و با می خواهید گرد و غبار کمتری را بزدایید این نوع قفسه بندی انتخاب مناسبی می باشد.

 

4- قفسه بالکی راک

قفسه انبار بالکی راک، برخلاف نامش که گمان می کنیم قفسه بندی انبارهایی با بار انبوه یا حجیم "بالکی" است، برای قفسه بندی انبارهایی است که دارای بار سبکی می باشند که در انبارهای کوچک می توان از آن ها استفاده کرد.

قفسه بالکی راک به راحتی مونتاژ و دمونتاژ می شود و برای انبارهایی که مواد و محصولات در آن ها به صورت دستی جا به جا می شوند قفسه راک مناسب است.

 

5- قفسه بندی بدون کلیپ

این نوع قفسه بندی از محبوبیت زیادی برخوردار است که با مهاربندهای فلزی و بردها ساخته می شود. از انواع قفسه بندی انباری است که به راحتی نصب می شود و تنوع بالایی دارد.

 

قفسه های بدون کلیپ بسته به واحد قفسه پایه می توانند 500 تا 700 پوند چشمگیر ظرفیت نگهداری کالا را داشته باشند.

 

 سخن آخر

شرکت اوژن سیستم جهان، ارائه دهنده ی انواع سیستم های قفسه بندی انبار، قفسه های صنعتی هوشمند و قفسه های ریلی، بزرگ ترین و باسابقه ترین شرکت تولیدکننده قفسه های انبار است. 

جهت مشاوره برای انتخاب بهترین نوع قفسه بندی انبار خود، همین حالا با شماره های 02188838838 و 02188309044 تماس حاصل نمایید. کارشناسان متخصص ما از اولین مرحله تا آخرین مرحله در کنار شما خواهند بود تا بتوانید به ایده آل های خود دست یابید.

 

منبع: www.ozhanco.comمقالات مرتبط:

 قفسه بندی انبار مواد غذایی قفسه بندی انبار متحرک یا قفسه بندی انبار ثابت؟ برآورد قیمت قفسه بندی انبار قفسه بندی انبار مواد شیمیایی انبار مکانیزه چیست؟
قفسه بندی انبار مواد غذایی قفسه بندی انبار متحرک یا قفسه بندی انبار ثابت؟  برآورد قیمت قفسه بندی انبار  قفسه بندی انبار مواد شیمیایی انبار مکانیزه چیست؟

 

 

نویسنده: شیدا عمادی

بازگشت به لیست
مشاوره رایگان و کارشناسی تخصصی